Z naszych miast

W Białymstoku powstał pierwszy park kieszonkowy


12 września 2020

Niewielki, przytulny teren z elementami małej architektury, pełen zieleni i kwiatów. Od 9 września br. można korzystać z kolejnego nowego miejsca do wypoczynku. Pierwszy w Białymstoku park kieszonkowy powstał na niezagospodarowanej działce gminnej przy ul. Parkowej.

Zamiast mało estetycznego podwórza między blokami przy ul. Parkowej powstał zakątek pełen zieleni i kwiatów. Na terenie nowego parku kieszonkowego wybudowana została kaskada wodna o pojemności ok. 1000 litrów, która pełni również rolę poidełka dla ptaków. Pojawiło się siedem ławek parkowych oraz ławka dla osób starszych i ławka dla osób niepełnosprawnych. Dzieci mogą korzystać z huśtawki i trampoliny ziemnej. Z myślą o seniorach zamontowany został stolik do gry w szachy, z którego mogą korzystać również inni mieszkańcy. Park został wyposażony w przyjazne dla środowiska oświetlenie – cztery latarnie ze światłem skierowanym w dół. Nie zabrakło również koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Nowe alejki wykonane zostały z nawierzchni mineralno–żywicznej, przepuszczalnej dla wody i powietrza.

W nowym parku powstały także rabaty bylinowe, nowy trawnik, posadzone zostały w tym miejscu  drzewa i krzewy. Można tu znaleźć m.in. cisy, magnolie, hortensje, budleje Dawida (motyli krzew), różne odmiany jeżówek, rozchodniki, liliowce, czyśćce i trawy ozdobne.

Powstało tu urokliwe miejsce, które z pewnością będzie sprzyjać relaksowi. Niewielka przestrzeń została tak zaaranżowana, aby mogła służyć dorosłym i starszym ludziom, ale także dzieciom – powiedział Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku. – Nasz pomysł na zagospodarowanie tego terenu był konsultowany z mieszkańcami, park kieszonkowy ma przede wszystkim spełniać ich oczekiwania.

Powierzchnia całkowita parku wynosi  329 m2, w tym trawniki zajmują ok. 120 m2, a ścieżki parkowe – 80 m2. Inwestycja, której wykonawcą jest firma Hydros, kosztowała ponad 223 tys. zł brutto.

Idea tworzenia parków kieszonkowych nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona w Polsce. Jednak te miejsca, charakteryzujące się niewielką powierzchnią, mogą być świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców potrzebujących wytchnienia i wypoczynku blisko domu.

Źródło: www.bialystok.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor