Z naszych miast

W centrum Rzeszowa powstała #PASIEKAwSercuMiasta!

Cofnij

10 sierpnia 2020

Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich. To nawet pół miliona pszczół, które nie tylko przygotują pyszny rzeszowski miód, ale przede wszystkim wartościowa edukacja pozwalająca lepiej zrozumieć rolę pszczół w naszym otoczeniu. Rusza #PASIEKAwSercuMiasta – wspólny projekt braci Rafała i Macieja Szela, pszczelarzy tworzących autorski program #TAKdlaPszczół, Galerii Rzeszów i Miasta Rzeszów.

 

#PASIEKAwSercuMiasta w rzeszowskim śródmieściu wyróżnia się swą misją i nowatorskim podejściem do tematu stałej obecności pszczół w mieście. Pasieka będzie pełnić funkcję pszczelarskiego studia nagraniowego - na dachu Galerii Rzeszów, w otoczeniu pszczół, uli i roślin miododajnych powstaną filmy edukacyjne, by uwrażliwiać na obecność pszczół w naszym otoczeniu, uczyć i inspirować. Wszystko to dzięki projektowi realizowanemu we współpracy twórców pasieki: braci pszczelarzy Rafała i Macieja Szeli, Galerii Rzeszów i Miasta Rzeszów. Dzięki tej współpracy możliwe jest budowanie nowych strategicznych koncepcji na rzecz edukacji i powrotu natury do miasta. Rzeszów tym samym nie tylko dołącza do europejskiego trendu budowania pasiek w metropoliach, ale wkracza do niego mając własne, innowacyjne podejście.

Otwarcie Pasieki w Sercu Miasta to pierwszy krok na drodze do stworzenia pełnej strategii na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy w mieście.

- Pasieka w Sercu Miasta to projekt wyjątkowy. Stanowi doskonałe urzeczywistnienie współpracy na linii miasto-biznes-społeczeństwo. Ze względu na swoją lokalizację pełni bardzo ważną funkcję edukacyjną i promocyjną. Pszczoły w centrum miasta to rzecz nieoczywista, ale właśnie dzięki temu możemy edukować mieszkańców Rzeszowa na temat wielkiej roli, jaką te owady pełnią w ich życiu. Planowane w przyszłości działania edukacyjne w szkołach pozwolą jeszcze bardziej wzmocnić oddziaływanie projektu na świadomość społeczeństwa dotyczącą ochrony środowiska – mówi Stanisław Sienko, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Pasieka powstała w legendarnym punkcie Rzeszowa, w najbardziej widokowej części dachu Galerii Rzeszów. Obserwacja rzeszowskiego śródmieścia z tej perspektywy dostarcza niesamowitych wrażeń. Pomimo ogrzewających promieni słonecznych na dachu jest chłodno i przyjemnie.

W takiej scenerii będą powstawały filmy edukacyjne o roli jaką pszczoły pełnią w ekosystemie i codzienności każdego z nas. Natomiast nagrania dla pszczelarzy dostarczą praktycznej wiedzy o prowadzeniu rodzin pszczelich.

- Cieszy nas zaproszenie do projektu edukacyjnego #PASIEKAwSercuMiasta, w którym z dumą pełnimy rolę partnera i gospodarza Z przyjemnością gościmy na dachu Galerii Rzeszów rodziny pszczele - naszych nowych „najemców”, którym oddaliśmy najlepszą część naszego dachu, wyposażając ją w specjalną konstrukcję pod ule, wykorzystywaną także na potrzeby pszczelarskiego studia nagraniowego. Wierzymy, że nasz udział w projekcie przyczyni się do wzrostu świadomości społecznej w zakresie nieocenionej roli pszczół w otaczającej nas przestrzeni miejskiej – mówi Robert Podkulski, Dyrektor Marketingu Galerii Rzeszów.

Przygotowana przez organizatorów na dachu Galerii Rzeszów przestrzeń jest wyjątkowa. Została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. To swoistego rodzaju komfortowy „hotel” dla pszczół. Mają do dyspozycji nie tylko wygodne ule, ale też mogą korzystać z zieleni specjalnie dostosowanej do ich potrzeb.

- Rzeszowskie śródmieście to jedna z najbardziej zielonych części miasta. W zasięgu lotu pszczół wyruszających „na miasto” z dachu Galerii Rzeszów znajduje się liczne parki, ukwiecone skwery i ogrody przydomowe, tereny nad Zalewem oraz te zlokalizowane nieopodal mostu Tadeusza Mazowieckiego. Pszczoły zamieszkujące Pasiekę w Sercu Miasta w 3 km promieniu swojego lotu mają więc doskonałe warunki do gromadzenia niezbędnych zapasów nektaru i pyłku kwiatowego. – mówi Rafał Szela.

Pszczoły chętnie korzystają także z czystej wody dostępnej w zamontowanym na stałe poidle. Rośliny miododajne dobrane zostały w taki sposób, by owady mogły cieszyć się nimi w sezonie. Są to przede wszystkim rośliny typowe dla dachów zielonych jak rozchodniki, ale także kwiaty o bardziej ogrodowym charakterze - rudbekia, mikołajek, czy jeżówka. Projekt zagospodarowania tej przestrzeni został opracowany przez architektów krajobrazu Zuzannę i Rafała Szela.

Żródło: www.erzeszow.pl

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..