Z naszych miast

W łódzkich przedszkolach i szkołach ruszy pilotażowy program „ABC Empatii”

Cofnij

14 grudnia 2021

Czy można uczyć dzieci empatii? Nawet trzeba! W łódzkich przedszkolach i szkołach ruszy pilotażowy program „ABC Empatii”. Piękne i mądre książki mówiące o równości trafią też do chorych dzieci ze szpitala na Spornej.

Hanna Zdanowska, prezydent ŁodziŻycie składa się z przypadków. Przypadek zetknął mnie z panem ambasadoremSławomirem Czarlewskim, jeszcze wtedy, gdy pełnił swoją funkcję. Ten przypadek spowodował, że przyjaźń która narodziła się między nami sprowadziła do nas fundację Czepczyński Family Foundation, za co bardzo dziękuję.

– Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Żadne nie powinno czuć się gorsze tylko dlatego, że posiada jakąkolwiek niepełnosprawność. Wszyscy jesteśmy tacy sami. A największą moc, by tego uczyć, od najmłodszych lat, ma... edukacja. Kiedyś pojawił się u mnie pan ambasador i przyniósł mi książkę, którą trzymam w dłoni – „ABC Empatii”. Publikację, którą byłam zachwycona, gdy tylko ją zobaczyłam po raz pierwszy. Gdy ją przeczytałam wiedziałam, że powinna trafić do naszych przedszkoli i szkół. Dlatego z całego serca dziękuję, że w tym wyjątkowym, świątecznym czasie przedstawiciele Fundacji, Państwo Czepczyńscy odwiedzili Łódź z darami. Przywieźli pakiety materiałów o empatii, które trafią do kilku łódzkich placówek, m.in. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Łodzi. Jestem też niezwykle wdzięczna, że 100 tych pięknych i mądrych książek trafi do chorych maluchów ze szpitala przy Spornej. Niech lektura choć na chwile pozwoli im zapomnieć o tym jakże trudnym dla dziecka czasie. Dodam, że do starszych dzieci z naszych szkół trafią też poważniejsze lektury, takie jak „ABC Ekonomii”. To bardzo dobry pomysł, żeby poza... klimatem panującym na Saharze, czy  historią wszystkich wojen w Azji, młodzież poznała również zasady prowadzenia domowego budżetu.

Artur Czepczyński, współzałożyciel Czepczyński Family Foundation:Dziękuję prezydent Hannie Zdanowskiej za dzisiejsze spotkanie i zgodę na program pilotażowy w Łodzi i, co dla nas najważniejsze, by dzieci w szpitalu na Spornej miały dostęp do tych książek. W ramach naszej strategii chcemy wyposażyć w te książki 1000 szkół i przedszkoli w całej Polsce. Dodatkowo książki trafią do 100 polskich szpitali. Mamy nadzieję, że ten pilotaż spowoduje zmianę społeczną, którą chcemy zapoczątkować. Naszym celem jest, by dziecko w szpitalu zapomniało o bólu
i cierpieniu, że nie ma obok nich najbliższych oraz wychodzące ze szpitala mogło zabrać tę książkę ze sobą do domu. „ABC Empatii” to 17 lat naszych doświadczeń
z niepełnosprawnym synem, który doświadczy pięciu operacji. Dziękuję ambasadorowi Czarlewskiemu, który doprowadziło nas do Pani Prezydent i do Łodzi. Dziękuję też mojej żonie, która stała przy naszym synu w szpitalu. Dzięki niej to jest historia z happy endem.

dr hab. n. med. Ewa Toporowska-Kowalska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Pediatrycznego szpitala na Spornej:Nasz szpital od kilkudziesięciu lat niesie pomoc dzieciom z przewlekłymi chorobami wielozespołowymi. Nasi mali pacjenci doświadczają cierpienia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, dlatego książka „ABC Empatii” będzie dla nich dla nich wielką pomocą. Cieszę się, że nasi pacjenci, jako pierwsi w Łodzi będą mogli się z nią zapoznać, za co dziękujemy Fundatorom.

Program pilotażowy ruszy w czterech łódzkich placówkach oświatowych:

  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 26
    i Przedszkole Miejskie nr 98)
  • Szkole Podstawowej nr 160
  • Przedszkolu Miejskim nr 128

W przedszkolach będzie realizowany program „ABC Empatii”, a w szkołach podstawowych – „ABC Ekonomii”.

Michał Różański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4: Książka jest napisana z perspektywy rodzica dziecka niepełnosprawnego. Sam mam syna z niepełnosprawnością i jestem przekonany, że nikt lepiej takiej książki nie mógłby napisać niż taki rodzić. Ja tę książkę kupuję, jest super! Będziemy uczyć empatii najmłodszych, bo ona jest skierowana do 5-6-latków. Książka „ABC Ekonomii” skierowana jest natomiast do uczniów szkół podstawowych, którym często wydaje się, że gdy potrzeba, to pieniądze wyjmuje się z bankomatu. Liczę że obie książki wypełnią swoje zadanie i nauczymy dzieci zarówno empatii jak i podstaw ekonomii.

AmbasadorSławomir Czarlewski:– Obydwa projekty, czyli „ABC Empatii” i „ABC Ekonomii”, rozpoczynają swoją drogę również w instytucjach europejskich. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteśmy dziś w Łodzi. Chcę pogratulować mieszkańcom,
a szczególnie łódzkim dzieciom, że Artur i Justyna Czepczyńscy oraz ich fundacja przybyła do Łodzi. Chciałbym również pogratulować łodzianom, że mają tak otwartą
i świetną Panią Prezydent. Wierzę, że te dwa programy i książki znajdą swoje miejsce w innych polskich samorządach, z których już kilkanaście zainteresowało się tą inicjatywą.

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..