Z naszych miast

W mieście latem nie musi być nudno! Polecenia od UMP cz. 2


14 lipca 2022

Nie każdy lubi spędzać wolny czas na zatłoczonej plaży albo w pełnym komarów lesie. Tych, którym nie odpowiadają górskie wycieczki w lipcowym skwarze zapraszamy do miast Unii Metropolii Polskich. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ miasta oferują moc letnich atrakcji mieszkańcom i turystom. Zobaczcie część drugą naszych polecajek!

Rozszyfruj Poznańską enigmę

Przez Poznań przebiegają liczne (i śliczne) trasy turystyczne: Trakt Królewsko-Cesarski, Szlak Piastowski, Szlak Romański, Trasa Kórnicka oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba. Wokół miasta wytyczono tzw. Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania, połączony z centrum siedmioma szlakami dojazdowymi.

Głównym deptakiem prowadzącym na Stare Miasto jest ulica Półwiejska. Znajduje się przy niej centrum handlu i sztuki Stary Browar uznane w 2008 r. przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za „najlepsze centrum handlowe na świecie”.

Na Starym Rynku można znaleźć wzorcowy przykład architektury renesansowej – ratusz z trykającymi się na jego wieży koziołkami. Z wieży ratusza miejskiego, codziennie o godz. 12.00 jest odgrywany na trąbce hejnał.

Poznań to także opera, teatry, kina i muzea. Jednym z nich jest Centrum Szyfrów Enigma opowiadające nieznaną historię sukcesu polskich matematyków, którzy (jeszcze przed wybuchem II wojny światowej) rozwiązali jedną z największych zagadek drugiej wojny światowej.

Na multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji opowiadana jest historia złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. To ciągle mało znany fragment historii naszego kraju i Poznania. Dlatego warto go poznać, upowszechniać i popularyzować, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany.

Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury

Tych, dla których odkrywanie tajemnic przeszłości to najlepsza rozrywka zapraszamy do Rzeszowa i do zwiedzania Rzeszowskich Piwnic.

W średniowiecznym Rzeszowie, lokowanym na prawie magdeburskim w 1354 roku przez króla Kazimierza Wielkiego, kwitł handel i rzemiosło. Korzystne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych, jak również liczne przywileje królewskie korzystnie wpływały na rozwój miasta. Rolę magazynów handlowych oraz tzw. „sklepów ziemnych” pełniły piwnice, budowane pod kamienicami, placem rynkowym, a także pod przyległymi ulicami, tworząc nieregularną sieć komór i korytarzy…

Obecnie Rzeszowskie Piwnice, to interaktywna instytucja kultury, której główną atrakcją jest podziemna trasa turystyczna biegnąca pod płytą rzeszowskiego Rynku. Dzięki modernizacji zakończonej w 2022 roku to jedna z najnowocześniejszych tego typu atrakcji w Polsce. Podziemia od nowa zaaranżowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny pozwalają poznać historię miasta w atrakcyjny sposób. Do podziemnej sieci korytarzy schodzimy z kina 5D, po drodze zwiedzamy piwnice tematyczne naszpikowane elektroniką i rozwiązaniami angażującymi zwiedzających do wspólnej zabawy i odkrywania tajemnic historycznego Rzeszowa. 

Żagle 2022 – żeglarskie święto w Szczecinie

To nowe żeglarskie święto w szczecińskim kalendarzu letnich wydarzeń. Zainicjowane w 2021 roku jako rekompensata odwołanego finału regat the Tall Ships Races zostały bardzo ciepło przyjęte przez mieszkańców i turystów. Wakacyjny termin sprawił, że wydarzenie było licznie odwiedzane przez dziesiątki tysięcy szczecinian i ich gości.

Żagle to nowa jakość i nowe rozwiązania dobrze znanych nam imprez o tematyce żeglarskiej. Wydarzenie pokazało, że połączenie dwóch brzegów Odry bez zamykania ulicy Jana z Kolna jest możliwe do zrealizowania w sposób bezpieczny.

Od 19 do 21 sierpnia 2022 roku Szczecin odwiedzają żaglowce klasy A i B oraz mniejsze jednostki, które wezmą udział w towarzyszących imprezie Regatach Bałtyckich. W tym roku jednostki będą ścigać się na trasie Rostock – Szczecin – Tallinn. Żaglowce chętnie uczestniczą w budowaniu programu artystycznego i udostępniają swoje pokłady dla zwiedzających.

Podczas Żagli będzie można odwiedzić Strefę Dziecięcą; Jarmark pod Żaglami; Food Port; Craft Beer Zone, wesołe miasteczko; Wyspę Grodzką oraz wiele innych miejsc, które będą rozlokowane na Łasztowni oraz Wałach Chrobrego. Przez trzy dni będą trwały koncerty, podczas których będzie można usłyszeć topowych polskich artystów m.in. Patrycje Markowską, czy Grzegorza Hyżego.

Park Bagry Wielkie

Wszyscy wiedzą, że po Krakowie hasa Lajkonik, a w jamie pod Wawelem urzęduje smok. Ale nie wszyscy wiedzą, że w granicach miasta znajduje się Zalew Bagry – miejsce chętnie odwiedzanie przez mieszkańców, zwłaszcza w sezonie letnim.

Zalew znajdujący się na terenie Parku Bagry, to strzeżone, bezpłatne kąpielisko. Miejsce dostosowane jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W parku znajdują się boiska do piłki siatkowej oraz place zabaw dla dzieci. Podczas spacerów wokół zalewu warto też skorzystać z tężni solankowej, która dzięki swoim właściwościom oferuje przyjezdnym szereg korzyści zdrowotnych.

Zalew Bagry to jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa. Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych takich jak perkoz rogaty, zausznik oraz sporo mew białogłowych, pospolitych i śmieszek. W otoczeniu zbiornika występują łąki o charakterze wilgotnym, dlatego spotkać można tutaj liczne płazy oraz gady.

Dziewiętnasta Dzielnica Warszawy

Każde miasto ma miejsce, które jest jego wizytówką i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania. W Warszawie to Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tutaj od wieków bije serce stolicy. Kiedy jednak przeprawisz się na drugi brzeg Wisły i spojrzysz na Starówkę z dystansu, uderzy Cię niezwykła panorama miasta – ponad czerwonymi dachami staromiejskiej zabudowy wyrastają wysokościowce. Historyczna zabudowa harmonijnie prezentuje się z nowoczesną architekturą, a miasto zaskakuje, odsłaniając swoje drugie oblicze.

Już tylko dla tego widoku warto odwiedzić warszawską Dzielnice Wisła, nieformalną dziewiętnastą dzielnicę stolicy. Takiej rzeki i takich atrakcji nie znajdziesz w innych europejskich stolicach! Na lewym brzegu Wisły spaceruj po bulwarach, podziwiaj panoramę z tarasu widokowego, odpoczywaj na miniplaży, zjedz smaczny posiłek i zacznij swój rejs po Wiśle.

Prawa strona rzeki to obszar Natura 2000. Wybierz się zatem na przejażdżkę rowerową przez nadrzeczne lasy - podziwiaj ptaki i odpocznij na jednej z piaszczystych plaż.

Orientarium – najnowocześniejsze ZOO Europy

Aby uratować zwierzęta przed potopem Noe wybudował arkę, czyli taką dużą łódź. Łódź nie chcąc być gorsza i wybudowała Orientarium – najnowocześniejsze ZOO w Europie.

To tutaj mieszka największy (i najstarszy) słoń indyjski w Europie. Ma na imię Aleksander, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3,5 metra w kłębie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada tylko jeden cios. W łódzkim Orientarium mieszkają także zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie; gigantyczne krokodyle gawialowe. To jedyny ogród zoologiczny w Polsce, w którym można zobaczyć m.in. ariranie (czyli wydry olbrzymie) oraz psy leśne. W sumie w łódzkim ZOO mieszka obecnie 3350 osobników, które są przedstawicielami 554 gatunków.

Wybiegi i woliery w Orientarium zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Dzięki temu odwiedzający mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: z góry, lądowej oraz podwodnej. Łódzkie Orientarium jest bowiem wyposażone w najdłuższy tunel podwodny.

Do pobrania


Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor