Z naszych miast

Warszawa - miasto dobre do pracy i wypoczynku

Cofnij

13 kwietnia 2023

Stolica Polski znalazła się na liście 10 światowych metropolii - miejsc najlepszych do prowadzenia biznesu / pracy oraz spędzania czasu wolnego. Ranking przygotował Carl Friedrik na podstawie analizy danych z Airbnb TripAdvisor i innych źródeł. Tak powstał unikatowy przewodnik „10 Best Luxury Bleisure Cities in the World”.

Słowem – kluczem do zrozumienia tego rankingu jest „bleisure”, którego nie można wprost przełożyć na język polski. Jest to bowiem neologizm, słowo powstałe z połączenia dwóch innych „buizness” „business” (biznes) oraz „leisure” (wypoczynek).

Aby stworzyć ranking światowych metropolii (miast, miejsc), w których „bleisure” udaje się najlepiej Carl Friedrik przeanalizował:

  • miasta z najbardziej luksusowym zakwaterowaniem,
  • miasta z najwyżej ocenianymi przestrzeniami coworkingowymi,
  • średnią ocenę dla różnych rodzajów działalności w każdym mieście,
  • średnią jakość Wi-Fi w każdym mieście,
  • wynik Indeksu Bezpieczeństwa dla każdego miasta.

Korzystając z danych zebranych na temat zakwaterowania, coworkingu, restauracji, spa i centrów odnowy biologicznej, punktów orientacyjnych i punktów widokowych, Wi-Fi i bezpieczeństwa ze 100 najczęściej odwiedzanych miast na świecie, każdemu z nich przydzielono punkty, aby określić, które z nich uzyskały najlepsze wyniki w klasyfikacji ogólnej.

Ranking otwiera Lizbona, stolica Portugalii. Warszawa znalazła się na ósmej pozycji wyprzedzając stolicę Francji Paryż (9) oraz portugalskie Porto (10). Na tej ekskluzywnej liście znalazły się ponadto: Londyn (Anglia); Rzym (Włochy); Barcelona (Hiszpania); Nicea (Francja); Melbourne (Australia) oraz Dubai (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Warszawa najwięcej punktów w rankingu zdobyła w kategorii „Najlepsze miejsce coworkingowe”, zdobywając 2 miejsce. W tej kategorii Warszawę wyprzedziła tylko Barcelona natomiast na trzecim miejscu uplasował się Londyn.

Warszawa nie jest jedynym polskim akcentem rankingu. Wśród miast (poza pierwszą dziesiątką) znalazł się także Kraków, który został uznany za miasto z najlepszymi zabytkami i punktami widokowymi. W tej kategorii Kraków wyprzedził Edynburg w Szkocji (drugie miejsce) oraz Lizbonę.

Żródło: https://www.traveldailymedia.com/top-10-global-bleisure-cities/

Foto:  https://www.instagram.com/mr_fly_guy_one/ z FB Miasto Stołeczne Warszawa

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..