- Dzisiaj najważniejsze to oczywiście testowanie sygnału alarmowego, informujemy o tym od tygodni, wszystkie warszawianki i warszawiacy dostali sygnały z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to ważne, żeby sprawdzić jak te sygnały przechodzą, jak one są zsynchronizowane, oczywiście przesyłamy również informacje za pośrednictwem mediów. Apeluję oczywiście o spokój, to są tylko i wyłącznie ćwiczenia, chcemy przetestować ten sygnał – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
O godzinie 11.00 zostały uruchomione syreny, w pełnym 3-minutowym wymiarze, użyty został wówczas dźwięk modulowany. Po godzinie nastąpiło odwołanie alarmu poprzez wyemitowanie dźwięku ciągłego, trwającego również 3 minuty.
– Test odbył się przy wykorzystaniu syren miejskich (w liczbie 173) i tych należących do wojewody (ok. 230). Na ten moment mamy już pierwsze wnioski, system syren w niektórych miejscach nie jest wystarczająco słyszalny. Będziemy to analizować. Zgłoszenia na temat słyszalności sygnału wpływają również z aplikacji Warszawa19115, mamy już pierwszy meldunek, który będzie dla nas ciekawym materiałem do analizy – powiedział Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa – powiedział Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
Mieszkańcy byli informowani poprzez:
- systemu alarmowania i ostrzegania ludności (syreny alarmowe),
- komunikatów Warszawskiego Systemu Powiadomień,
- komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania,
- alertu RCB - SMS,
- komunikatów w mediach.
Na konferencji prasowej przed ćwiczeniami w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski dziękował wszystkim, którzy przygotowali test i trwający Tydzień Bezpieczeństwa.
– Dziękuję wszystkim pracownikom Centrum Bezpieczeństwa, którzy przygotowywali razem z nami cały ten tydzień, którzy pracują 24 godziny na dobę i wszystkim służbom, policji, straży pożarnej i oczywiście naszym miejskim służbom.
Dzisiaj także dzień edukacji o bezpieczeństwie, dlatego w szkołach organizowane były specjalne lekcje dotyczące samego alarmu i innych kwestii dotyczących reakcji w sytuacjach kryzysowych i zagrożenia.
Każdego dnia tygodnia przed Pałacem Kultury i Nauki od strony Al. Jerozolimskich jest czynny specjalny namiot z logo „Warszawa chroni”, gdzie można porozmawiać ze służbami na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zaopatrzyć się w materiały promocyjne.
Trasa zabytkowego tramwaju promocyjnego z ekspertami oraz przedstawicielami służb, jak również wydarzenia organizowane przez dzielnice dostępne są na stronie.
Źródło: um.warszawa.pl
Foto: Miejskie Stanowisko Kierowania, fot. Rafał Motyl/UM Warszawa