Z naszych miast

Warszawa: Wygodniej i jaśniej w Parku Skaryszewskim WIDEO

Cofnij

6 listopada 2023

Park Skaryszewski będzie wiosną jeszcze piękniejszy. Zniknie pas dzielący aleję główną, pojawią się historyczne latarnie, nawierzchnia mineralna, a potężne jesiony odżyją.

- To miejsce będzie wyglądało tak jak kiedyś, jak przed wojną. Zostanie rozbetonowane, a do tego będzie tu nowe, energooszczędne oświetlenie w stylu retro. Główna aleja parku odzyska swój dawny blask – zapewnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Najpiękniejszy park w Polsce

Rewitalizacja Parku Skaryszewskiego, którą wykonuje Zarząd Dróg Miejskich – we współpracy ze stołecznym Zarządem Zieleni – została zatwierdzona przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Popularny „Skaryszak” – noszący od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego – to bowiem teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905-1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. W 2009 r. został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

Pożegnanie z radziecką rabatą

Malownicza, szeroka aleja główna parku biegnąca między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim odzyska historyczny wygląd. Budowlani skują większość asfaltu (poza końcowym odcinkiem od ronda Waszyngtona), nawierzchnia alei zostanie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni. 

Oba odcinki po zmianach będą miały stałą szerokość 11 metrów. Mimo zwężenia alei piesi będą mieli jednak do dyspozycji szerszą przestrzeń do spacerowania. Cała aleja główna uzyska nowy bowiem jednoprzestrzenny układ – zlikwidowany zostanie pas zieleni rozdzielający ją dziś na dwie mniejsze części. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach 70. ubiegłego wieku razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma i miasto uznało, że czas na kolejny krok w przywracaniu historycznego wyglądu parku.

Przedwojenne pastorały

Wszystkie betonowe słupy na terenie popularnego „Skaryszaka” zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami – będą to repliki przedwojennych pastorałów. Mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne i energooszczędne. Zostaną też wyposażone w inteligentne czujniki ruchu. Będą się świeciły przez cały czas, ale nie za mocno, żeby nie przeszkadzać żyjącym w parku zwierzętom – dopiero, kiedy na ścieżce pojawi się człowiek, światło zmieni się na mocniejsze.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół jesionów wyniosłych w alei głównej zostanie powiększony. Dzięki temu drzewa będą miały lepsze warunki do życia. Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzają odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzają do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Ważnym założeniem projektu jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób prace przy szpalerach jesionów ograniczone zostaną do minimum.

Prace wykonuje firma Q-REKBUD. Mają zakończyć się do końca I kwartału 2024.
 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..