Więcej: Dziemianowicz-Bąk: Naszym celem jest dobro dziecka. O pieczy zastępczej w MRPiPS - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Posiedzenie Komisji ds. Społecznych Unii Metropolii Polskich, co akcentowała podczas spotkania Dorota Bąbiak - Kowalska, dyrektor zarządzająca w Biurze UMP, było dobrą okazją do wskazania przez przedstawicieli miast zrzeszonych w UMP kwestii najbardziej „palących” i w ich ocenie możliwych do relatywnie szybkiej zmiany. Zwłaszcza, że jak podkreślała wiceprezydentka miasta Gdańska, Monika Chabior, liczba dzieci oczekujących na miejsca w pieczy zastępczej rośnie i dziś możemy powiedzieć, że mamy w tym temacie kryzys. Dlatego za priorytet samorządy stawiają bezpieczeństwo dzieci. Czasem w praktyce oznacza to konieczność utworzenia kolejnej placówki opiekuńczo-wychowawczej, zwłaszcza, że kandydatów na rodziców zastępczych zaczyna brakować a ci, którzy są nimi od lat, zaczynają rezygnować z pracy m.in. ze względu na wiek. Rodzice, aby móc spokojnie wykonywać swój zawód potrzebują m.in. większej stabilności, w tym umów (dziś są to kontrakty cywilne, które nie pozwalają np. na zaciąganie kredytów) czy wyspecjalizowanej pomocy prawnej, o czym mówiła wiceprezydentka miasta stołecznego Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Natomiast dzieci objęte pieczą wymagają szybkiej ścieżki diagnostycznej. Być może rozwiązaniem mogłaby być karta dla rodzin zastępczych, która wskazywałaby, na jaką pomoc mogą liczyć w różnych miejscach i placówkach. Tym bardziej, że są to nierzadko dzieci z różnymi zaburzeniami i problemami zdrowotnymi. Krystyna Stachowska, wiceprezydentka miasta Rzeszowa zwracała z kolei uwagę na to, że osoby wykonujące zawody asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, które odgrywają ważną rolę w systemie pieczy, powinny mieć możliwość awansu zawodowego na zasadach podobnych jak pracownicy socjalni.
Uczestnicy spotkania mówili także o konieczności prowadzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej tego, czym jest piecza zastępcza.
W wydarzeniu z ramienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udział wzięli także pracownicy Departamentu Polityki Demograficznej: Piotr Gołębiewski, dyrektor oraz Katarzyna Napiórkowska, naczelnik Wydziału Wspierania Rodziny, Pieczy Zastępczej i Adopcji.