Z naszych miast

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odwiedziła Łódź

Cofnij

19 lutego 2024

Komisarz Dubravka Šuicy, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, złożyła wizytę w jednym z łódzkich domów utworzonych dla ukraińskich dzieci, których wynajem współfinansuje UNICEF. W rozmowach z komisarz Šuicy o dalszym systemie wspierania dzieci wzięli udział: prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, przedstawiciele ministerstw Polski i Ukrainy, reprezentanci UNCEF oraz ambasady Stanów Zjednoczonych.

 

 

Na początku swojej wizyty w Łodzi Komisarz Šuicy odwiedziła jeden z domów utworzonych dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy. To jedna z lokalizacji utworzona dla podopiecznych ukraińskich domów dziecka nie mogących pozostać w swojej ojczyźnie z powodu trwającej napaści rosyjskiej.

Pilna potrzeba pomocy

Komisarz Šuicy rozmawiała też z władzami Łodzi oraz pozostałymi stronami o możliwościach dalszego wsparcia młodych ludzi z Ukrainy w Polsce. Taka potrzeba istnieje, bo wojna w Ukrainie wciąż trwa i nie ma perspektyw na pokój za wschodnią granicą.

- Potrzeba zapewnienia stabilnego finansowania domów jest pilna, ponieważ priorytetem dla nas jest zapewnienie ciągłości wysokiej jakości opieki, a takich domów powinno powstać w Polsce więcej. Inne samorządy są chętne do współpracy w tym zakresie, jednak hamuje je brak pewności co do długoterminowej stabilności finansowania. Wizyta Pani Komisarz to szansa na dialog i przyciągnięcie nowych partnerów. Zachęcamy wszystkich, którzy takiej pomocy mogą udzielić, do dalszego wspierania naszych gości z Ukrainy. Dalej chcemy tworzyć dla nich w Polsce nowy dom. Oby wojna w Ukrainie skończyła się jak najszybciej, ale do tej pory nie możemy tej pomocy zaniechać - mówiła prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. 

- Łódź jest liderem i jednym z najjaśniejszych przykładów wsparcia dla obywateli Ukrainy. Obok ogromnej pomocy dla rodzin ukraińskich udało się tutaj wypracować dobry system wsparcia dla młodych osób, które rodziny, niestety, nie mają. Europa bardzo ten wysiłek docenia, to może być dla Państwa, dla łodzian, powód do dumy. Komisja Europejska zrobi wszystko, żeby wspierać ten proces i ułatwiać wszelkie sprawy związane ze wsparciem dla potrzebujących pomocy osób, w szczególności tych najmłodszych. Bardzo dziękuję Pani Prezydent i wszystkim Polakom za dotychczasową pomoc - dodała komisarz Dubravka Šuicy.

Wsparcie dla młodych Ukraińców

Na początku marca 2022 r. do Łodzi trafiło kilkadziesiąt dzieci z ukraińskich domów dziecka, które nie mogły zostać w swojej ojczyźnie z powodu trwającej napaści rosyjskiej. Początkowo mieszkały one w łódzkich domach dziecka. Między innymi dzięki wsparciu UNICEF udało się ostatecznie stworzyć kilkanaście domów jednorodzinnych, w których obecnie mieszka 160 młodych osób z Ukrainy wraz z ich opiekunami. 

Źródło: lodz.pl

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..