Edukacja

„Witam” na początku maila? Nie polecam - ekspertka o zasadach prostego języka i oficjalnej korespondencji

Cofnij

8 października 2024

O prostym języku urzędowym, informacyjnym tsunami, „witam” i „pozdrawiam” w mailach, „językowym rosole bez szumowin” i memorandum Churchilla portal wroclaw.pl rozmawiał z Joanną Nitką, konsultantką językową Pracowni Prostego Języka, dyrektorką odpowiedzialną za programy edukacyjne w Instytucie Heweliusza. Zachęcamy do przeczytania wywiadu!

Podobno język urzędowy, oficjalny, powinien być klarowny jak dobry rosół, bez szumowin - jak mówi dr Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny UWr. A jak jest w Polsce? 

To zależy. Wrocław wyróżnia się pod tym względem na tle innych miast, m.in. dlatego, że działa u nas Pracownia Prostej Poszczyzny. Prekursorem jego wdrażania i propagowania w oficjalnej komunikacji od lat jest dr Tomasz Piekot z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na stronie Narodowego Centrum Kultury w 2021 r. pojawiła się informacja, że według badań aż 30 proc. Polaków nie rozumie pism urzędniczych. Naprawdę jest aż tak źle?

To się na szczęście zmienia, ale nawet jeśli to jest dziś ponad 20 procent, to i tak wciąż dużo. Sporo jest do zrobienia.

Mam wrażenie, że już w szkole uczymy się raczej komplikowania oficjalnej wypowiedzi. Wystarczy spojrzeć na treść poleceń w niektórych podręcznikach albo na maturze. Przydałby się tłumacz.

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..