Glebak jest wypełniony mieszanką kompostu z Miejskiej Kompostowni, żyznej czarnej ziemi z Jagodna i ziemi z okolicy ryneczku. Taką mieszankę można bezpłatnie zabrać ze sobą do domu.
- Skąd bierze się gleba? Czemu ziemię kupujemy w supermarketach? Jak pachnie próchno, a jak czarnoziem? Dlaczego zdrowa gleba to podstawa dla sprawnego funkcjonowania wielu ekosystemów? Co zrobić z ziemią po przekwitniętych roślinach doniczkowych? Czy produkcja gleby musi odbywać się kosztem niszczenia bezcennych torfowisk? Te i podobne pytania zadawaliśmy sobie od miesięcy pracując nad projektem „Odrodzenie Gleby: Wydepty”. Na Ryneczku Jemiołowa prezentujemy rezultat tej pracy - prototyp glebaka. Ziemię można pobierać z Glebaka do końca września lub do wyczerpania zapasów. - tłumaczą pracownicy BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej.
– Naszą intencją jest wskazanie, że gleba jest dobrem wspólnym, a nie towarem. Glebak jest punktem wyjścia do rozmowy o konieczności opracowania polityki glebowej w polskich miastach – dodają.
Działanie odbywa się w ramach projektu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie” realizowanego przez Goethe-Institut Warschau, Fundację Bęc Zmiana, ZK/U - Zentrum für Kunst und Urbanistik, przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zespół projektu: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Centrala) oraz Katarzyna Roj i Joanna Sokalska (BWA Wrocław).
Ryneczek Jemiołowa czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-16:00, a w soboty w godz. 08:00-14:00. Ziemię z glebaka może wziąć każdy, kto jej potrzebuje.
Źródło: wroclaw.pl
Foto: Agata Kalinowska