Z naszych miast

Wrocław zachęca mieszkańców do modernizacji ogrzewania


16 czerwca 2020

Program KAWKA Plus oferuje mieszkańcom Wrocławia dopłaty do wymiany pieca. W tym oraz w 2021 roku to aż 15 tys. złotych. W kolejnych latach dopłata będzie maleć – 12 tys. zł w 2022 r., 10 tys. zł w 2023 r. i 8 tys. zł w 2024 r. Odwrotnie sytuacja wyglądać będzie z kosztami wymiany ponoszonymi przez mieszkańców.

Na terenie Wrocławia za zanieczyszczenie powietrza w 60% odpowiadają piece i kominki. Ich wymiana jest już nie tylko godną pochwały praktyką, która sprzyja mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza, ale również koniecznością, która pośrednio wynika z przepisów uchwały antysmogowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 r.

W kolejnych latach w życie wchodzić będą dalsze obostrzenia dotyczące użytkowania pieców określonej klasy. Za nieprzestrzeganie przepisów uchwały grożą mandaty lub grzywny. Od 1 lipca 2018 r. obowiązuje mieszkańców zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału. Nowo uruchomione kotły – z pewnymi

Kolejne zasady wejdą w życie za cztery i osiem lat. Piece 1. i 2. klasy oraz piece pozaklasowe (tzw. kopciuchy – np. piece typu „koza”, piece kaflowe) – można będzie użytkować tylko do 1 lipca 2024 r., natomiast piece 3., 4. i 5. klasy oraz spełniające wymagania ekoprojektu – do 1 lipca 2028 r.

Źródło: www.wroclaw.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor