Ogólne

Wspomnienie Pawła Adamowicza


13 stycznia 2021

Właśnie mijają 2 lata od tragicznej śmierci jednego z najbardziej zasłużonych dla idei samorządu lokalnego ludzi – prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Wszyscy mamy ciągle w pamięci ten, z jednej strony piękny, kolorowy, będący zwieńczeniem całorocznej akcji charytatywnej finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – który okazał się ogromnym dramatem i położył głębokim cieniem na długi czas. Te godziny, kiedy nerwowo oczekiwaliśmy każdej informacji ze szpitala, gdzie Paweł Adamowicz walczył o życie, tę gasnącą nadzieję i w końcu ostatnią, fatalną wiadomość.

Tego dnia straciliśmy człowieka wyjątkowego. Związanego z samorządem od wielu lat. Aktywnego i kreatywnego twórcę, propagatora idei samorządności w naszym kraju.

ZAFIKSOWANY NA PUNKCIE UKOCHANEGO GDAŃSKA

Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta miasta Gdańsk przez sześć kadencji. Od samego początku dał się poznać jako człowiek całkowicie oddany lokalnej społeczności, który miał wyjątkową umiejętność wsłuchania się w potrzeby i wymagania mieszkańców, który nigdy nie porzucił swoich wyborców i swojego miasta na rzecz wielkiej, krajowej polityki.

Z każdą kolejną kadencją zaufanie lokalnej społeczności do jego osoby nabierało coraz wyraźniejszego wymiaru, a on sam zaczął być postrzegany jako człowiek całkowicie zafiksowany na punkcie swojego ukochanego miasta.

„To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam!” – to jego ostatnie słowa. Wypowiedział je ze sceny WOŚP podczas wieczornego podsumowania charytatywnej, corocznej zbiórki, kiedy już było prawie pewne, że zostanie pobity kolejny rekord, a mieszkańcy jego ukochanego miasta mocno się do tego przyczynią. Dumny był ze swojej małej, miejskiej ojczyzny i nic go tak nie napędzało do życia jak właśnie to zaufanie i docenianie przez gdańszczan.

CHARYZMATYCZNY LIDER, SŁUCHAŁ LUDZI

Aby jednak mógł stworzyć wokół siebie profesjonalną i oddaną ekipę współpracowników, prezydent Adamowicz przeszedł długą drogę. Musiał też posiadać te rzadkie cechy, którymi obdarowani są wyjątkowi ludzie: empatię, wrażliwość, umiejętność słuchania, wielką dozę cierpliwości oraz, z drugiej strony: odporność na nieraz zupełnie nieuzasadnioną, lecz przecież dozwoloną i nawet potrzebną krytykę, a także twardą skórę - jak każda osoba na eksponowanym stanowisku.

Swoją aktywność polityczną rozpoczął już na studiach. To wtedy dał się poznać jako lider obdarzony dużą charyzmą, potrafiący przekonać innych do swoich idei. O jego Gdańsku mówiło się: „miasto wolności i solidarności”. Bardzo był z tego dumny.

W 1990 roku po raz pierwszy został radnym w Gdańsku. Jak wspominają jego przyjaciele np. prezydent Karnowski: „nigdy nie bał się ludzi. Starał się zawsze słyszeć ich głos, być jak najbliżej, podróżować z nimi komunikacją miejską, nie obawiał się skarg i słów niezadowolenia.” Zawsze wspierał tych, którzy tego wsparcia potrzebowali, słabszych, wykluczonych, prześladowanych – takie wartości wyniósł z domu rodzinnego i był im wierny do samego końca.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że w ramach programu Adopcja Serca Paweł Adamowicz miał pod opieką trójkę dzieci w Rwandzie i Kongo.

POTRZEBA WIĘCEJ TAKICH ADAMOWICZÓW

W gronie takich samych jak on ludzi przekonanych i oddanych idei samorządności w Polsce, z Unii Metropolii Polskich, która obecnie przybrała imię Pawła Adamowicza, zajmował poczesne miejsce. Prezydenci największych miast: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Poznania i innych, w swoich wspomnieniach odmalowują człowieka wyjątkowego, niepowtarzalnego – właśnie takiego, jakich potrzeba naszym lokalnym społecznościom jak najwięcej.

Od teraz Paweł Adamowicz jest godnym patronem wielu przedsięwzięć oraz idei związanych z samorządnością w Polsce. Niech przykład jego oddania, empatii oraz sprawności w działaniu będzie jasno świecił kolejnym pokoleniom lokalnych polityków, którzy zechcą poświęcić swoją energię i zaangażowanie sąsiadom, mieszkańcom wsi, miasteczek i metropolii. Tego by sobie Paweł życzył najbardziej.

[video width="640" height="360" mp4="https://www.metropolie.pl/wp-content/uploads/2021/01/Wspomnienie-o-Pawle-Adamowiczu.mp4"][/video]

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor