Ogólne

Wyborco! Weź zaświadczenie i głosuj na wakacjach


1 lipca 2020

Każdy, kto chce głosować w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców. W ostatnim wypadku osoby, które dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie - dopisanie skutkuje na obie tury.

12 lipca 2020 r. będziemy wybierać Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Wyborcy, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca.

Jednocześnie przypominamy wszystkim, którzy pobrali zaświadczenie o prawie do głosowania przed I turą wyborów, że posiadają oni także zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej także i w II turze. Osoby, które na urlop udają się za granicę prosimy o sprawdzenie, czy w kraju do którego się udają możliwe jest bezpośrednie oddanie głosu. Informacja na ten temat znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych z 8 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Plskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą. Obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą.

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor