Ogólne

Wybory 2020. Miasta UMP angażują się w profrekwencyjną kampanię


24 czerwca 2020

28 czerwca (niedziela) w godz. 7 – 21 odbędą się wybory Prezydenta RP. Możliwość wybierania głowy państwa to jedno z naszych podstawowych praw i przywilejów. Każdy głos w wyborach ma znaczenie. Jeżeli zostaniemy tego dnia w domu, kto inny wybierze za nas.

W niedzielę, 28 czerwca wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i udać się do lokalu wyborczego. Swoje dane możesz także potwierdzić poprzez aplikację w telefonie mTożsamość. W lokalu wyborczym należy udać się do komisji, która na podstawie dokumentu tożsamości wyda kartę do głosowania. Jeszcze tylko podpis w spisie wyborców i karta do głosowania jest nasza. W wyznaczonym miejscu  wybieramy swojego kandydata poprzez zaznaczenie „X” na karcie przy nazwisku. Teraz wystarczy wrzucić kartę do urny i gotowe.

W Bydgoszczy przygotowano w sumie 204 obwodowe komisje wyborcze, w tym 189 obwodów stałych, z których 96 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pozostałych 15 komisji, gdzie będzie odbywało się głosowanie to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie. W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest ponad 260 tysięcy osób.

Do udziału w wyborach zachęcała także na czacie z mieszkańcami Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

-  To jedne z najważniejszych wyborów, rozstrzygające przyszłość naszej ojczyzny. Bardzo was proszę, skorzystajcie ze swojego prawa wyborczego, idźcie i zagłosujcie. Ale pamiętajcie też o tym, żeby wziąć ze sobą maseczkę - powinniśmy je nosić we wszystkich publicznych miejscach zamkniętych, i swój długopis. Lokalne są czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Nie róbcie tego na ostatnią chwilę, bo trzeba zachować bezpieczne odległości w lokalu wyborczym. Tym, którzy w dniu głosowania będą pozostawali poza miejscem zameldowania, prezydent przypomniała, że jeszcze tylko do piątku, 26 czerwca, mogą z urzędy gminy, w którym są wpisani do rejestru wyborców, odebrać dokument o uprawnieniu do głosowania, dzięki któremu głos będzie można oddać w dowolnym mieście – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Lublin. W nadchodzących wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2020, które odbędą się 28 czerwca, zmianie uległy 22 siedziby Obwodowych Komisji Wyborczych. Zmiany wynikają z braku zgody dotychczasowych dysponentów lokali na udostępnienie pomieszczeń na cele wyborów lub ze względów sanitarnych w kontekście trwającej epidemii. Lokalizację siedzib komisji wyborczych można sprawdzić poprzez aplikację Geoportal: www.geoportal.lublin.eu, wybierając z menu głównego serwis map wyborczych lub poprzez stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej: www.wybory.gov.pl zmiany_lokali_wyborczych_lublin_28.06.2020_r.

 

W ostatnich latach Łódź pnie się w statystykach wyborczej frekwencji. Po ostatnich wyborach parlamentarnych z uwagi na przekroczenie progu 60 procent miasto przygotowało wiele bonusów dla mieszkańców. Tak będzie i tym razem po wyborach prezydenckich 2020.

- Zachęcam wszystkich łodzian do wzięcia udziału w wyborach prezydenckich. To nasz demokratyczny przywilej i spokojne wyrażenie opinii oraz oceny kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Wzorem poprzednich wyborów, przy frekwencji przekraczającej 60 proc. chcemy dać mieszkańcom bonus w postaci rozmaitych darmowych atrakcji weekendowych – zapowiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi.

 

W dniu wyborów na terenie Poznania działać będą 133 lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będą one wyposażone w lupy oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a. W trakcie głosowania wyborcom z niepełnosprawnościami i seniorom mogą pomagać osoby trzecie. Tego dnia wyborcy z niepełnosprawnościami i seniorzy powyżej 75. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokali wyborczych.

Zaczęło się w Szczecinie, czyli kampania nawybory.org

Kampania powstała w Szczecinie we współpracy z Urzędem Miasta Szczecin. Kampania ma maksymalnie obiektywnie zachęcać, pomagać i promować udział w wyborach. To praktyczna realizacja Ustawy o samorządzie, która (art. 7 ust. 1 pkt 17) mówi o wspieraniu i upowszechnianiu idei samorządowej, w tym tworzeniu warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażaniu programów pobudzania aktywności obywatelskiej. W kampanię zaangażował się m.in. Wrocław.

Kto głosuje, ten się liczy - warszawianki i warszawiacy idziemy na wybory!

Udział w wyborach prezydenckich to nie tylko rodzaj obywatelskiego obowiązku. To przede wszystkim ogromny przywilej, jakim jest prawo do oceny dotychczasowej działalności kandydujących do objęcia urzędu Prezydenta RP, a co najważniejsze prawo do współdecydowania o losach naszego kraju.

Frekwencja wyborcza jest najlepszym wskaźnikiem siły demokracji, dlatego warszawianki i warszawiacy, 28 czerwca idźmy tłumnie do urn. Tylko wspólnymi siłami osiągniemy cel i pamiętajmy, że każdy głos się liczy!

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor