Zmiany te nie byłyby jednak możliwe bez wsparcia funduszy europejskich – najbardziej widocznej spośród wszystkich korzyści członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Od 2004 r. nasz kraj jest największym beneficjentem wspólnotowych środków spośród wszystkich państw członkowskich, a m.st. Warszawa pełni rolę lidera w ich pozyskiwaniu. Do tej pory Warszawa, dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej, pozyskała* ponad 18,3 mld zł, co w przeliczeniu daje aż 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Jest to jeden z najwyższych wyników nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Unijne wsparcie obejmuje jednak nie tylko m.st. Warszawę, ale również całą warszawską metropolię. Odpowiedzią na wyzwania rozwoju ponadlokalnego są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – finansowane z funduszy unijnych. Dzięki zaangażowaniu samorządów Warszawa we współpracy z sąsiednimi gminami realizuje wspólnie projekty, takie jak: trasy rowerowe, parkingi P+R, e-usługi publiczne, edukacja dzieci i młodzieży, miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.
Ponadto w ramach perspektywy finansowej 2021-2027+ otwierają się nowe możliwości wspólnego pozyskania środków m.in. na zakup ekologicznego taboru autobusowego oraz poprawę efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych.
Niniejsza publikacja prezentuje najciekawsze projekty i pomaga zrozumieć ogromny wpływ Unii Europejskiej na dynamiczną zmianę naszej wspólnej przestrzeni. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane z pomocą środków europejskich składają się na wysoce pozytywny obraz wielkich przemian, które wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców i gości naszej stolicy. Zapraszam do lektury!