Zieleń we wnętrzach
Park czy las to zawsze dobry pomysł, ale zimą warto podziwiać roślinność także we wnętrzach, np. w szklarniach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie na powierzchni prawie 700 m kw. zgromadzono ponad 2 tys. 200 gatunków i odmian roślin z ciepłych krajów. Rośnie tu m.in. melonowiec właściwy, papaja, ananas jadalny czy awokado. Odwiedzając to miejsce warto zajrzeć do szklarni, w której jest bogata kolekcja sukulentów. Zieleni zimą można szukać także w zdominowanej przez chrobotka (porost) lublińskiej Biotece - miejscu, które wygrało wiele ważnych konkursów architektonicznych.
Bardzo interesującym miejscem jest także ogród werykalny na fasadzie budynku Dworca Metropolitalnego w Lublinie, który zachwyca swoim kolorem niezależnie od pory roku. To aż 290 m kw zieleni, a na 1 m kw przypada 96 roślin!
Wielka zielona ściana (150 m kw) jest także w Szczecinie, w ogólnodostępnym patio obiektu biurowo-hotelowego Posejdon w centrum miasta.
Skoro już jesteśmy przy zieleni całorocznej, koniecznie zajrzyjmy do Gdańska.
Palma dżemowa z Brazylii, bożonarodzeniowa z Filipin, a do tego całe mnóstwo innych egzotycznych drzew, kwiatów i pnączy – wszystko to możemy zobaczyć w Palmiarni i Oranżerii Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza w Gdańsku.
Spiralna przeszklona rotunda, która zastąpiła dawną, mocno już wysłużoną i za małą, oraz odtworzona w historycznym kształcie oranżeria kryją w sobie także wiele innych egzotycznych roślin.
Na pewno nie przeoczycie 17-metrowej araukarii, która jest największą z prezentowanych tan roślin. Pochodzi z lasów deszczowych rosnących na północno-wschodnim wybrzeżu Australii.
Są też tu także przepiękne storczyki (wiele gatunków!), bananowce australijskie, roślina o nazwie „noga słonia”, paprocie drzewiaste, fikusy bengalskie, passiflora.
Warto wybrać się także do ogrodu zimowego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W dzień oświetlają go promienie wpadające przez szklany dach, podczas wieczornych wydarzeń rośliny są podświetlane różnymi kolorami.
Na stronie EECS można znaleźć opisy rosnących tam roślin. Są wśród nich palma koralowa, czyli chamedora wytworna, aspidistra wyniosła, zwana także żelaznym liściem, winorośl kasztanowata i czarna oliwka.
Egzotyczną zieleń, wśród której można naładować akumulatory, znajdziecie też w Olivia Garden na terenie gdańskiego kompleksu Olivia Business Centre (garden.oliviacentre.com). Zgromadzono tu 4 tys. roślin 150 gatunków, pochodzących z 5 kontynentów, m.in. strelicje, papaje, daktylowiec i mango. Ale to nie wszystko: można tu także posłuchać śpiewu ptaków, zjeść egzotyczne danie, popracować albo po prostu odpocząć.