Wystawa obrazów Tytusa Brzozowskiego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich


4 maja 2022

Tytus Brzozowski zaprasza na spacer po baśniowych miastach. Prezentuje zbiór trzydziestu obrazów namalowanych przez ostatnie osiem lat. Na wystawie pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy odnajdziemy ulubione motywy artysty takie, jak latające kamienice, tramwaje wyjeżdżające wprost z budynków czy ludzi lewitujących ponad dachami. A wszystko to do obejrzenia w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich tuż przy alejach Ujazdowskich.

Warszawskie budynki tworzą tu nowe miejskie sceny usytuowane w surrealistycznych okolicznościach: na mostach, w kolorowych balonach czy tarasach zawieszonych wśród chmur. 

Oprócz Warszawy artysta zabiera nas do Krakowa, Katowic, Szczecina czy Łodzi, a także  w podróż za granicę do Chicago, Paryża i Wilna – gdzie w pracach z serii 12 miast pokazuje miejsca i obiekty stanowiące ślady polskiego dziedzictwa. Ciekawostką jest niepublikowany dotąd obraz przedstawiający zabudowania chińskie i polskie. To praca przygotowana na zlecenie Konsulatu polskiego po wystawie zorganizowanej w ramach Chengdu Europe Culture Season jako prezent dla władz regionu.

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Unii Metropolii Polskich oraz galerii internetowej Lumarte. Potrwa od 1 do 30 maja 2022.

Bio

Tytus to akwarelista i architekt zafascynowany duszą miasta. Często zestawia sylwetki gmachów i ludzi, tworząc barwne, pogodne sceny z pogranicza rzeczywistości i fantastyki. Jego ulubioną bohaterką jest Warszawa. Pomimo surrealistycznego posmaku, obrazy związane są z prawdziwą historią polskich miast. 

- Poszukuję klucza, który pozwoli mi oddać prawdziwy charakter miejsca czy lokalnej społeczności. Często maluję budynki już nieistniejące lub położone w nietypowym otoczeniu - wyjaśnia Tytus.

Niekiedy wychodzi poza sferę akwareli, tak jak zrobił to na potrzeby projektów warszawskich murali, wielkoformatowej książki obrazkowej Miastonauci, a także pejzaży zrujnowanej stolicy do filmu Po apokalipsie. 

Obrazy Brzozowskiego wystawiano m.in. podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego indywidualne wystawy odbyły się m.in. w Chicago czy szwajcarskim Rapperswilu. Są one również wykorzystywane przez Polską Organizację Turystyczną do promocji Polski na targach międzynarodowych. Specjalnością i wyróżnikiem Tytusa są prelekcje o architekturze i historii Warszawy, które prowadzi w ramach swoich ekspozycji. 

Do pobrania