Edukacja

Z czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Cofnij

17 czerwca 2024

W porządku obrad zwołanego na 13 czerwca 2024 r. posiedzenia Zespołu ds. edukacji kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego znalazły się - do zaopiniowania - cztery projekty rozporządzeń wniesione przez resorty: edukacji; sportu oraz kultury. Wszystkie opuściły Zespół zaopiniowane pozytywnie. Natomiast w sprawach różnych najwięcej miejsca zajęła dyskusja nad informacją Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat nowych wzorów legitymacji uczniów szkół oraz tego co i w jaki sposób może być na tych dokumentach kodowane (np. karta biblioteczna, bilet komunikacji miejskiej). Spotkaniu współprzewodniczyli burmistrz Strumienia Anna Grygierek oraz wiceminister edukacji Henryk Kiepura.

W trakcie spotkania i po krótkiej dyskusji Zespół ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniował:

  • projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki zmieniającego rozporządzenie w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków publicznych szkół i placówek artystycznych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.

Następnie Zespół przystąpił do omawiania punktu poświęconego sprawom różnym, wśród których, jednym z dyskutowanych tematów była informacja Ministerstwo Edukacji Narodowej na temat ewentualnych zmian rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, w temacie e-legitymacji.

Zgodnie z przepisami, ustawowy obowiązek wydawania eLegitymacji i mLegitymacji wchodzi w życie 13 lipca 2024 r. Co oznacza, że legitymacje w formie papierowej będą mogły być wydawane przez szkoły tylko do dnia 12 lipca 2024 r. Po tej dacie szkoła może wydać legitymację tylko w formie plastikowej. Jak podnosiła w trakcie dyskusji strona samorządowa taka plastikowa legitymacja może być nośnikiem różnych dodatkowych usług i uprawnień przeznaczonych dla uczniów.

- W szkołach jest coraz więcej systemów opartych o kartę elektroniczną. Mówimy o systemach do biblioteki, o kontroli dostępu do budynku, mówimy o płatnościach za posiłki. Generalnie jest kilka takich rzeczy, które po prostu za pomocą karty są rozwiązywane - mówił Karol Cudny, kierownik Zespołu Informatyzacji Oświaty w Biurze Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy zwracając jednocześnie uwagę, że część prawników interpretuje przepisy w taki sposób, że to, co na takiej karcie - plastikowej legitymacji szkolnej - może być kodowane, zależy od zgody rodziców. - Takie podejście bardzo utrudnia, przede wszystkim wydłuża niepotrzebnie proces przygotowania i wydawania nowych legitymacji. W naszej ocenie, obecnie obowiązujące przepisy mówiące o tym, że na takiej karcie kodowane mogą być (poza biletem komunikacji miejskiej) usługi związane ze statutową działalnością szkoły, są wystarczające dla zabezpieczenia interesu rodzica i ucznia - wskazywał kierownik Karol Cudny dodając jednocześnie, że w jego ocenie należałoby również zmienić przepisy mówiące o „kodowaniu” na karcie (plastikowej legitymacji ucznia). - Coraz więcej systemów nie wymaga kodowania żadnych informacji na karcie, która jest tylko kluczem, swoistym identyfikatorem pozwalającym systemowi zweryfikować powiązane z nią uprawnienia. W związku z czym posługiwanie się zapisami o „kodowaniu” jest - moim zdaniem - trochę przestarzałe - mówił szef Zespołu Informatyzacji Oświaty w Biurze Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

Występująca w imieniu Ministerstwa Edukacji Narodowej Bożena Skomorowska, radca w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej MEN zadeklarowała, że zgłoszone wątpliwości (w szczególności dotyczące tego, czy zgoda rodzica na kodowanie „usług” na legitymacji szkolnej jest wymagana, czy nie) zostaną wyjaśnione. 

- Papier odchodzi do lamusa, więc będzie tylko plastik. To, co Państwa może interesować jako też organy prowadzące szkoły, to to, że dwa podmioty, dwóch producentów jest w tej chwili w Polsce, którzy produkują blankiety na potrzeby wydawania legitymacji szkolnych, to jest PWPW i firma Polskie Karty z Krakowa. Jednocześnie stworzyliśmy wykaz podmiotów upoważnionych przez Ministra Edukacji do pośrednictwa w sprzedaży blankietów i druków dokumentów publicznych (m.in. plastikowych legitymacji szkolnych właśnie). Wykaz ten został opublikowany na stronie internetowej MEN - poinformowała radca Bożena Skomorowska.

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..