Infrastruktura

Z czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. infrastruktury Komisji Wspólnej

Cofnij

15 czerwca 2024

Jest wola polityczna, aby dyskutować o zmianach w ustawie - Prawo Zamówień Publicznych - powiedział na czerwcowym posiedzeniu Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu KWRiST Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Prezes Hubert Nowak zapowiedział także, że już we wrześniu kierowany przez niego Urząd będzie gotowy przedstawić bardziej szczegółowe informacje na temat tych zmian, wśród których znajdzie się - być może - podwyższenie progów, od których zależy stosowanie ustawy zamówieniowej.

Posiedzenie Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się 13 czerwca br., a współprzewodniczyli mu - już tradycyjnie - Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysław Koperski.

W porządku obrad posiedzenia znalazło się pierwotnie 9 projektów ustaw i rozporządzeń. Jeden z nich (projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami) został zdjęty na wniosek Ministerstwa Infrastruktury. Pozostałe przedstawione Zespołowi do oceny projektu uzyskały ocenę pozytywną, a były to:

  • projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (UD63) (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów);
  • projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów unijnych poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Ministerstwo Rozwoju i Technologii);
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (RC2) (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów);
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (opinia pozytywna wiążąca, w imieniu KWRiST);
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie pozbawienia dróg kategorii dróg krajowych;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie egzaminów dla kierowców przewożących towary niebezpieczne.

W punkcie poświęconym „sprawom różnym” Zespół rozpatrzył wniosek Związku Województw RP „o dyskusję na temat potrzeby wszczęcie prac legislacyjnych w kierunku podniesienia progu, od którego powstaje obowiązek stosowania ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych.”.

- Inflacja, pandemia COVID, wojna w Ukrainie spowodowały, że przewidziane w przepisach ustawy - Prawo zamówień publicznych progi jej stosowania stają się coraz bardziej nieżyciowe. Zamówienia realizowane zgodnie z przepisami ustawy są - wiadomo - bardziej kosztochłonne, wymagają zatrudnienia dodatkowych pracowników, zwłaszcza, że wzrost cen towarów i usług powoduje, że coraz częściej trzeba te przepisy stosować. Dlatego należałoby się zastanowić nad ich waloryzacją i urealnieniem - mówił na posiedzeniu Zespołu Marcin Puszcz, dyrektor Departamentu Organizacyjno - Administracyjnego Urząd Marszałkowski Woj. Opolskiego.

Ze strony rządowej głos w dyskusji zabrał Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który wskazał, że postulat waloryzacji progów stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych pojawia się w dyskusji od końca 2023 r. i jest zgłaszany zarówno przez zamawiających jak i wykonawców. Jednocześnie prezes Hubert Nowak wskazał, że Urząd Zamówień Publicznych zbierał w badaniu ankietowym także i inne uwagi i sugestie dotyczące stosowania ustawy - Prawo Zamówień Publicznych. Uwagi te są aktualnie analizowane i opracowywane i po wakacjach (wrzesień) będą mogły być przedstawione - jako już bardziej skonkretyzowane propozycje zmian legislacyjnych - rządowi, a także stronie samorządowej KWRiST. Jednocześnie prezes Hubert Nowak wskazał, że wśród tych propozycji jest również zmiana progów stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych, a także propozycja przyjęcia oddzielnych progów dla dostaw i usług oraz oddzielnych (odpowiednio wyższych) dla robót budowlanych.

- Taki pakiet zagadnień przygotowujemy. No i teraz oczywiście trudno mi przesądzić dziś, które z tych zagadnień znajdą tutaj u ustawodawcy naszego zrozumienie, czy przejdą przez cały proces legislacyjny, które nie, ale na pewno zagadnienie progów stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych również się w nim znajdzie - mówił Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..