Zespół ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego obradował 21 czerwca br. w formie online. Współprzewodniczyli mu: wiceminister finansów Hanna Majszczyk oraz – w zastępstwie współprzewodniczącego Zespołu ze strony samorządowej, Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina – Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej.
Porządek obrad posiedzenia przewidywał dyskusje i zaopiniowanie sześciu projektów ustaw i rozporządzeń. Projekty rozporządzeń:
- ministra finansów w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług oraz
- ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
- zostały zaopiniowane pozytywnie.
Do pierwszego z w/w projektów strona samorządowa nie zgłosiła żadnych uwag. Uwagi do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów uwagi zgłosił Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP. Uwagi te zostały wyjaśnione, a wyjaśnienia przyjęte przez zgłaszających. W konsekwencji projekt uzyskał opinie pozytywną.
Kolejnym projektem, do którego strona samorządowa nie zgłosiła żadnych uwag był projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśniał resort finansów w piśmie przekazującym projekt na Zespół ds. systemu finansów publicznych KWRiST „projekt ze względu na pilność projekt nie był przedmiotem uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania. Ewentualne uwagi Strony Samorządowej do przedmiotowego projektu ustawy zostaną przekazane do Komisji Finansów Publicznych na etapie prac parlamentarnych nad projektem.”.
- Do tego projektu nie było uwag, ale wydaje mi się, że ta zmiana jest bardzo potrzebna i z punktu widzenia finansów publicznych w skali krajowej, nadzwyczaj pożądana. Ja nie widziałem tam absolutnie żadnych zagrożeń dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, wręcz odwrotnie traktuje ją jako otwarcie, jako szansę dla samorządów – mówił na posiedzeniu Zespołu ds. systemu finansów publicznych sekretarz strony samorządowej KWRiST, Marek Wójcik proponując, aby zaopiniować go pozytywnie. Taka też opinia została przyjęta.
Pozytywnie Zespół ds. systemu finansów publicznych zaopiniował dwa projekty ustaw, pomimo że wnioskodawca – resort finansów – nie przedstawił stronie samorządowej ich ostatecznych wersji (po uzgodnieniach międzyresortowych). Były to:
- projekt ustawy o Radzie Fiskalnej (uzgodnienia międzyresortowe trwają do 22 czerwca 2024 r.);
- projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (UC24) (konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe trwają do 30 czerwca 2024 r.).
Uwagi do obydwu projektów zgłaszał Związek Powiatów Polskich. Te zgłaszane do projektu ustawy o Radzie Fiskalnej dotyczyły doprecyzowania czy kandydatów do tej Rady zgłasza strona samorządowa Komisji Wspólnej, czy też może poszczególne organizacje samorządowe tworzące stronę samorządową KWRiST. W ocenie ZPP brzmienie projektu w tym zakresie budziło wątpliwości. Natomiast do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej ZPP zgłosił cztery uwagi i wszystkie zostały przez resort finansów wyjaśnione, a wyjaśnienia przyjęte przez ZPP.
Ostatnim projektem omawianym podczas czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. systemu finansów publicznych KWRiST i jedynym, którego Zespół nie zaopiniował był projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.
- Ten projekt został nam przesłany bardzo późno, a wymaga konsultacji zarówno z gminami, jak i miastami, ponieważ będzie wprost przekładał się na dochody gmin z podatków lokalnych. Dlatego wnioskujemy, aby nie opiniować tego projektu na dzisiejszym posiedzeniu Zespołu – wnioskowała Patrycja Grebla – Tarasek, radca prawny Związku Powiatów Polskich.
Wniosek ten poparła Dorota Lewkowicz, zastępca dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Stanowiących Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów. – Projekt przekazaliśmy 17 czerwca do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Jednocześnie przekazaliśmy projekt do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że te zagadnienia będą wymagały szczegółowej analizy ze strony gminnych organów podatkowych. Dlatego też chcieliśmy dać stronie samorządowej więcej czasu na zapoznanie się z projektowanymi rozwiązaniami. Dlatego też jak najbardziej przychylamy się do tego wniosku, żeby było to na następnym posiedzeniu Zespołu – mówiła wicedyrektor Dorota Lewkowicz.
Ostatecznie Zespół postanowił odstąpić od opiniowania projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, którego uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne kończą się 8 lipca br.
W punkcie poświęconym sprawom różnym strona rządowa i samorządowa ustaliła listę tematów, którymi Zespół ds. systemu finansów publicznych powinien zająć się na kolejnych posiedzeniach. Są to po pierwsze kwestie związane z finansowaniem oświaty, w tym przedszkoli, w nowym, opracowywanym przez resort finansów systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Po drugie powrót do dyskusji na temat ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych (temat zgłaszany przez Związek Gmin Wiejskich RP jeszcze w maju br.). Trzecim tematem są wnioski (do rozpatrzenia), które wpływają od samorządów do rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Czwartym tematem, który został przypomniany przez wójta Gminy Cekcyn, Jacka Brygmana, wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP jest sprawa tzw. premii za frekwencję w wyborach z 15 października 2023 r.
- Temat stawał na KWRiST dwa miesiące temu. Z niektórych ministerstw - Ministerstwa Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rolnictwa - trafiają do nas odpowiedzi lekceważące, sugerujące, że nie mają zamiaru w ogóle z tych obietnic się wywiązać. Martwi nas też absolutny brak odpowiedzi z Kancelarii Premiera na nasz wniosek - mówił wójt Jacek Brygman, zwracając się do wiceminister Hanny Majszczyk o wsparcie oraz dodając, że ZGW RP będzie się o bonusy frekwencyjne upominać.