Ogólne

Z grudniowego posiedzenia KWRiST

Cofnij

16 grudnia 2021

Strona Samorządowa wystąpiła do rządu z wnioskiem o informację na temat stanu negocjacji Krajowego Planu Odbudowy z Komisją Europejską oraz z aktualnym projektem tzw. ustawy wdrożeniowej. Ponadto resort pracy przedstawił informację o stanie prac nad projektem ustawy wdrażającym dyrektywę o sygnalistach. Dużą część posiedzenia poświęcono także rozporządzeniu w sprawie zmiany granic gmin.

- Uprzejmie prosimy o to, aby Strona Rządowa przedstawiła Stronie Samorządowej aktualny projekt Krajowego Planu Odbudowy – mówił Marek Wójcik, Sekretarz Strony Samorządowej KWRiST. – Trwają negocjacje z Komisją Europejską, w tym projekcie jest sporo zmian, które wprost dotyczą Jednostek Samorządu Terytorialnego. Chcielibyśmy wiedzieć, jak ten dokument wygląda teraz. Martwimy się w szczególności tym, że Polska nie dostanie zaliczki z KPO. Chcielibyśmy też jak najszybciej móc korzystać ze środków KPO, ale nie wiemy czego będzie dotyczyć KPO ostatecznie. Mamy tylko nadzieję, że nie będą zmieniane reformy w tym dokumencie. Bardzo prosimy więc o przedstawienie dokumentu, który w tej chwili jest negocjowany z Komisją Europejską. Podobny wniosek składamy w sprawie ustawy wdrożeniowej, oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówił Marek Wójcik.

Projekt ustawy o sygnalistach w I kwartale 2022 r.

Informację o stanie prac nad projektem tzw. ustawy o sygnalistach przedstawił Stanisław Szwed, Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. – 17 listopada br. zakończyliśmy proces konsultacji społecznych. Zgłoszonych zostało prawie 800 stron uwag, m.in. przez Jednostki Samorządu Terytorialnego i organizacje pozarządowe. W tej chwili są one opracowywane i mam nadzieję, że w styczniu 2022 r. uda nam się ustosunkować do wszystkich zgłoszonych do projektu uwag – mówił Stanisław Szwed. Wiceminister poinformował także, że resort szacuje, że na początku I kwartału ostateczny projekt ustawy będzie gotowy do przedstawienia na Komitet Europejski i Komitet Stały Rady Ministrów. – To są takie optymistyczne dane – zaznaczył Stanisław Szwed.

W odpowiedzi na wystąpienie Wiceministra Szweda, Sekretarz Strony Samorządowej KWRiST zwrócił uwagę, że niezależnie od braku ustawy wdrożeniowej przepisy unijne dotyczące sygnalistów wejdą w życie 17 grudnia. - Dyrektywa będzie obowiązywać również samorządy zatrudniające powyżej 50 pracowników i obywatele będą mogli z niej korzystać. Dlatego warto przygotować pewne przepisy choćby na czas przejściowy, gdy do urzędów obywatele będą mogli zgłosić nieprawidłowości. Konieczne jest wskazanie sposobu postępowania w takich sytuacjach – mówił Marek Wójcik.

Wiceminister Szwed zapowiedział, że postara się przygotować takie rozwiązanie. - Sprawa jest jednak skomplikowana i drażliwa, dlatego wymaga czasu i konsultacji – zaznaczył.

Zmiana granic gmin

Dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie zmiany granic: gminy Sanok i miasta Sanoka, gminy Chełm i miasta Chełm oraz gminy Kleszczów i miasta Bełchatów zajęła dużą część grudniowego posiedzenia KWRiST.

W sprawie zmiany granic gminy Sanok i miasta Sanoka MSWiA samo wycofało swój wniosek. Co oznacza, że zmiany granic nie będzie.

W przypadku zmiany granic pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm wójt gminy Chełm zaapelował o odłożenie zmiany granic o rok, tak by obowiązywała ona od 1 stycznia 2023 roku. Uzasadniał to faktem, że rada gminy wyraziła opinię negatywną w sprawie przyłączenia części terenu gminy do miasta, mimo porozumienia z burmistrzem Chełma. Dodatkowo Zarząd Wytwórni Betonu Ceme, firmy działającej na terenie gminy wiejskiej, ze względu na ważne prace planistyczne dotyczące inwestycji na około 500 mln zł rano w dniu posiedzenia KWRiST przesłał list z wnioskiem o przesunięcie zmiany granic o rok.

Strona Samorządowa KWRiST negatywnie zaopiniowała natomiast propozycję zmiany granic gminy Kleszczów i gminy Bełchatów. Głównie dlatego, że propozycja ta narusza Konstytucję, a jej jedynym celem jest „przesunięcie” dochodów z gminy Kleszczów do Bełchatowa. Strona Samorządowa na tego typu „redystrybucję” dochodów zgody dać nie może. Strona Samorządowa zaproponowała, aby sprawę zmiany granic przesunąć o rok. Na takie rozwiązanie zgodzić się nie zechciał Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki, który zapowiedział, że swojego wniosku nie wycofa. Ostatecznie decyzję w sprawie zmiany granic będzie musiała podjąć Rada Ministrów.

Standardy zatrudnienia w GOPS

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej nie widzi także powodów, aby zmieniać standardy zatrudnienia w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej. O zmianę tych standardów apelowały małe gminy argumentując, że obowiązujące standardy powodują, że mają przerost zatrudnienia, który generuje nieuzasadnione koszty. – Nie ma żadnej potrzeby, aby stosunkowo bogate gminy, liczące np. dwa tysiące mieszkańców zatrudniały aż czterech pracowników pomocy społecznej, czyli jednego na pięciuset mieszkańców – argumentował Eugeniusz Gołębiewski, Burmistrz Kowala, reprezentujący Unię Miasteczek Polskich. Stanowisko Burmistrza Gołębiewskiego poparł także Jacek Brygman, Wójt Gminy Cekcyn i Członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

Jednak w ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej nie ma potrzeby obniżania standardów zatrudniania w GOPS. – Liczba pracowników socjalnych powinna zostać utrzymana. Zadań, które stoją przed pracownikami socjalnymi nie ubywa, a będzie przybywać, bo i przybywać będzie osób potrzebujących wsparcia – odpowiadał Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..