Infrastruktura

Z lipcowego posiedzenia Zespołu ds. infrastruktury Komisji Wspólnej

Cofnij

22 lipca 2024

Trzy opinie negatywne, nie za merytorykę, a za niedotrzymywanie umów, to wyraźny sygnał dla rządu, że będzie oceniany po czynach, a nie tylko po prosamorządowych deklaracjach. Ponadto strona samorządowa Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu zdecydowanie sprzeciwiła się odbieraniu powiatom zadań oraz związanych z nimi dochodów. „miała być decentralizacja - jest centralizacja” komentowali samorządowcy.

Zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu spotkał się 18 lipca 2024 r. Posiedzeniu współprzewodniczyli Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska oraz Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury. Pierwotny porządek posiedzenia obejmował dziewięć punktów, ale jeden (projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami) został wycofany przez wnioskodawców.

Trzy opinie negatywne

Negatywne opinie - na wniosek Związku Powiatów Polskich - Zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu wystawił trzem projektom przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury, były to:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym,
  • projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne oraz wypisu z tego zaświadczenia,
  • projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów zezwolenia na wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i wzorów licencji na wykonywanie transportu drogowego oraz wypisów z tych dokumentów.

- W okolicach kwietnia br. występowaliśmy z wnioskiem o to, aby Ministerstwo Infrastruktury dokonało tak zwanego urealnienia opłat za wydawanie dokumentów komunikacyjnych. Zawarliśmy też z Ministerstwem Infrastruktury Gentleman's Agreement, umowę, w której resort zobowiązał się, że do końca czerwca br. przedstawi nam, stronie samorządowej, propozycje dotyczące możliwości podwyższenia pobieranych przez starostwa powiatowe opłat za wydawanie dokumentów komunikacyjnych. Mamy 18 lipca i żadne takie propozycje, ze strony Ministerstwa Infrastruktury się nie pojawiły. W konsekwencji, zgodnie z zapowiedzią, będziemy wnosić o negatywne zaopiniowanie przedstawianych przez Ministerstwo Infrastruktury projektów, do czasu przedstawienia żądanych przez Związek Powiatów Polskich propozycji zmian w opłatach za wydawanie dokumentów komunikacyjnych - mówił na posiedzeniu Zespołu Przemysław Matysiak, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Stanowisko ZPP poparła strona samorządowa, w imieniu której głos zabrał sekretarz Marek Wójcik - Popieram wniosek z Związku Powiatów Polskich, że jeżeli nie będzie ze strony resortu zdecydowanych działań w sprawie zmiany taryf, to będziemy to opiniowali negatywnie. Absolutnie nie widzę żadnego pola manewru w tej kwestii.

O odbieraniu zadań i dochodów

Spore emocje wzbudził także projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (UD18), który przewiduje m.in. odebranie powiatom części zadań i związanych z nimi opłat i przeniesienia ich (zadań i związanych z nimi dochodów) do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Projekt ten nie uzyskał co prawda oceny negatywnej, ale w trakcie dyskusji samorządowcy wprost zwracali uwagę, że jest on przykładem działania zupełnie odwrotnego, niż oczekiwane: „zamiast decentralizacji mamy centralizację” - podkreślali.

- Przez lata utyskiwaliśmy na centralizację zadań i funduszy, teraz oczekiwalibyśmy decentralizacji, a mamy kontynuację centralizacji - mówił sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik. - Proponuję nie opiniować tego projektu dzisiaj, aby dać szansę Ministerstwu Infrastruktury na wycofanie się z tego absolutnie niezrozumiałego rozwiązania pod tytułem „ograniczanie zadań samorządom terytorialnym” - proponował sekretarz Marek Wójcik i propozycja ta została przez stronę samorządową przyjęta.

O zamówieniowych limitach i problemach z blankietami dokumentów

W trakcie posiedzenia Zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego omówił także:

  • projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – opiniowanie tego projektu przeniesiono na sierpniowe posiedzenie Zespołu,
  • projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy – opinia pozytywna,
  • wniosek ministerstwa infrastruktury o włączenie kwalifikacji wolnorynkowej „Przeładunek ładunków ponadgabarytowych, w tym elementów turbin wiatrowych na terminalach przeładunkowych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji – opinia pozytywna.

Natomiast w sprawach różnych dyskutowano (na wniosek Związku Powiatów Polskich) dwa tematy. Pierwszy dotyczył podwyższenia progów stosowania ustawy - Prawo Zamówień Publicznych. Drugi z kolei wskazywał na problemy z dostępnością blankietów dokumentów komunikacyjnych produkowanych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..