Samorządy sprzeciwiają się przyspieszonemu trybowi opiniowania nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami
Samorządowcy odrzucili propozycję Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi opiniował jedynie zespół roboczy lub Komisja Wspólna w trybie obiegowym. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i współprzewodniczący KWRiST ze strony samorządowej, zaznaczył, że „tak ważny projekt musi być opiniowany w pełnym trybie”, co oznacza konieczność przeprowadzenia dyskusji przez grono ekspertów Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska, a dopiero potem wydanie opinii przez Komisję Wspólną. Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej, dodał, że samorządy od dawna domagają się rozmów na temat rozszerzonej odpowiedzialności producenta, aby budować system od podstaw, a nie w trybie przyspieszonym.
Grant na wprowadzenie dzieci ukraińskich do polskich szkół
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) uzyskało duży grant unijny na wsparcie integracji ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Wiceminister edukacji, Joanna Mucha, poinformowała, że od nowego roku szkolnego dzieci z Ukrainy będą objęte obowiązkiem szkolnym, a nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi grzywną, a od czerwca 2025 roku również utratą świadczenia 800+. Grant pozwoli na finansowanie asystentów międzykulturowych, szkoleń dla nauczycieli oraz dodatkowego wsparcia dla dzieci ukraińskich.
MEN zapowiedział także utworzenie grupy roboczej, której zadaniem będzie monitorowanie procesu integracji ukraińskich dzieci w polskim systemie szkolnym. Szczególna uwaga zostanie poświęcona dzieciom ukraińskim pochodzenia romskiego, które mogą potrzebować dodatkowej pomocy w realizacji obowiązku szkolnego.
Ostateczne decyzje w sprawie tych działań podejmie Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu w sierpniu.