Administracja

Z listopadowego posiedzenia Zespołu ds. administracji Komisji Wspólnej

Cofnij

13 listopada 2024

Pozytywną opinię Zespołu uzyskał projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, który m.in. znosi obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez osoby korzystające z takich porad. Zespół pozytywnie ocenił też projekt Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na lata 2025-2028 jak również projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie doręczania kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w razie wojny.

Zespół ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkał się (w formule online) 12 listopada br. Posiedzeniu współprzewodniczyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Tomasz Szymański sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W porządku obrad posiedzenia znalazło się – ostatecznie – sześć projektów aktów prawnych. Jeden – projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (UD113) został bowiem wycofany przez wnioskodawcę – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z pozostałych sześciu projektów Zespół nie zaopiniował trzech. Były to dwa projekty Ministerstwa Sprawiedliwości: 

  • projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, 
  • projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu,

które nie zostały zaopiniowane ze względu na trwający jeszcze proces legislacyjny (niezakończone uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje).

Zespół ds. administracji Komisji Wspólnej wstrzymał się też z wydaniem opinii na temat przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który będzie również opiniowany przez Zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu KWRiST.

Pozytywnie Zespół ds. administracji publicznej zaopiniował natomiast projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowani Razem bezpieczniej na lata 2025-2028”, do którego uwagi zgłosił m.in. Związek Powiatów Polskich. W trakcie dyskusji reprezentująca wnioskodawcę Agata Furgała, dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA zadeklarowała, że uwzględniona zostanie jedna ze zgłoszonych przez ZPP uwag dotycząca dopisania do otwartego katalogu inwestycji, które mogą być objęte dofinansowaniem budowy oświetlenia przejść dla pieszych.

Kolejnym dokumentem, który został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół był projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, który m.in. przewiduje likwidację obowiązku składania oświadczeń o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej przez osoby uprawnione, a także utrzymanie możliwości (wprowadzonej na czas pandemii COVID-19) udzielania nieodpłatnych porad prawnych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Pozytywna opinię Zespołu uzyskał również projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie doręczania kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w razie wojny, do którego strona samorządowa nie zgłosiła uwag. 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..