Aktualności

Z majowego posiedzenia KWRiST

Cofnij

1 czerwca 2022

24 projekty ustaw i rozporządzeń rozpatrzyła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas posiedzenia, które odbyło się 30 maja br. Opinię negatywną Komisja wystawiła projektowi ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Ponadto strona rządowa i samorządowa ustaliły, że przed zaplanowanym na 21 czerwca plenarnym posiedzeniem KWRiST z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się dyskusja o finansowaniu oświaty z udziałem resortu edukacji i finansów.

Posiedzenie rozpoczęło się od rozpatrzenia punktów związanych z projektami przedłożonymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekty rozporządzeń:

  • w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/24 (szkoły ponadpodstawowe);
  • w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu maturalnego przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 (dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych);
  • w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024.

Zostały ocenione pozytywnie. Również projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (UD386) strona samorządowa zgodziła się zaopiniować pozytywnie, ale z uwagą. Przy okazji dyskusji nad tym punktem strona samorządowa KWRiST przypomniała, że miało się odbyć specjalne posiedzenie Komisji poświęcone finansowaniu oświaty.

 – Taka dyskusja musi się odbyć także z udziałem przynajmniej ministra finansów – zwracał uwagę Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bardzo byśmy prosili o taką dyskusję jak najszybciej, ponieważ subwencja oświatowa jest tym problemem, który samorządy boli najbardziej, a ciągle rozmowy na temat finansowania oświaty nie możemy się doprosić – mówił prezydent Sopotu dodając, że stronie samorządowej trudno jest pozytywnie opiniować takie projekty jak np. przedłożona przez MEiN nowelizacja Karty nauczyciela bez rzetelnej dyskusji o finansowaniu oświaty.

Ostatecznie ustalono, że przed czerwcowym spotkaniem KWRiST odbędzie się rządowo-samorządowe spotkanie poświęcone problemom oświatowym, przede wszystkim związanym z finansowaniem zadań edukacyjnych. Ze strony rządowej udział w nim wziąć mają zarówno przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Finansów.

Modernizacja szpitali oceniona negatywnie

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły w trakcie majowych spotkań Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej KWRiST, Komisja wydała opinię także na temat projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa (UD321). Opinia jest negatywna. Zdaniem samorządowców, ustawa przywraca ręczne sterowanie i centralne zarządzanie szpitalami, a powoływana nią Agencja Rozwoju Szpitali jest niepotrzebnym tworem, na który zostaną przeznaczone ogromne środki. Znakomita większość ze zgłoszonych blisko 2 tysięcy uwag nie została uwzględniona.

- Projekt, który dzisiaj opiniujemy jest nie do przyjęcia – mówił w imieniu strony samorządowej KWRiST Jan Grabkowski, starosta poznański. – Ochrona zdrowia w Polsce wymaga zmian systemowych. Takich w tej ustawie nie widzimy. Projektu nikt nie ocenił pozytywnie w trakcie bardzo szerokich konsultacji społecznych. My też nie oceniamy tego projektu pozytywnie. W mojej ocenie Ministerstwo Zdrowia ma możliwości, również polityczne (biorąc pod uwagę większość parlamentarną), aby przygotować lepszy projekt. Mówię to z olbrzymią przykrością – dodawał starosta Grabkowski.

Finanse publiczne i klasyfikacja budżetowa

W trakcie posiedzenia dyskutowano także projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (UD327) oraz projekt zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (UD507).

W przypadku projektu ustawy wątpliwości strony samorządowej budzą regulacje dotyczące progów finansowych, od których JST obligatoryjnie miałyby prowadzić audyt oraz proponowane przez resort finansów zasady udostępniania dokumentów z audytu. – W tym ostatnim zakresie uwagi do projektu zgłaszały nie tylko samorządy, ale także osoby profesjonalnie audytem się zajmujące – mówiła Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich, wyjaśniając jednocześnie, że zdaniem strony samorządowej projekt znajduje się na tak wczesnym etapie prac legislacyjnych, że jeszcze za wcześnie na jego opiniowanie przez KWRiST.

Również w przypadku projektu rozporządzenia strona samorządowa wskazywała, że prace nad projektem powinny być jeszcze kontynuowane.

- Podobnie jak w przypadku projektu ustawy o finansach publicznych proponujemy, aby projektu rozporządzenia nie opiniować na tym posiedzeniu KWRiST – mówił Tomasz Fijołek, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich. – Jesteśmy w kontakcie z Departamentem Budżetu Państwa, który na bieżąco otrzymuje nasze uwagi i propozycje rozwiązań zgłaszane do projektu i stąd propozycja, aby jeszcze na początku czerwca nad projektem popracować.

Ostatecznie KWRiST postanowiła upoważnić Zespół ds. systemu finansów publicznych do wydania opinii w sprawie obydwu projektów.

Sprawy różne

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ustaliła ponadto, że 2 czerwca br. odbędzie się specjalne (online) posiedzenie Zespołu specjalnego ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, na którym Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawi informację o aktualnym stanie prac nad projektem nowelizacji tzw. ustawy specustawy pomocowej wraz z wykazem przyjętych wniosków, które do projektu zgłosiły samorządy.

Ustalono także, że 7 czerwca odbędzie się spotkanie strony samorządowej z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury m.in. w sprawie  sytuacji finansowej Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz opłat (m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, czy za kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy uzbierali ponad 24 punkty karne za wykroczenia drogowe).

Z kolei wiceminister Szefernaker poinformował, że na czerwcowym posiedzeniu KWRiST obecny będzie premier Mateusz Morawiecki.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..