Infrastruktura

Z majowego posiedzenia Zespołu ds. infrastruktury Komisji Wspólnej

Cofnij

17 maja 2024

Związek Powiatów Polskich, po raz kolejny, upomniał się o waloryzację opłat pobieranych przez starostwa i urzędy miast na prawach powiatu opłat pobieranych za czynności związane z rejestracja pojazdów. Okazją do wznowienia tematu był przedstawiony stronie samorządowej do uzgodnienia pakiet rozporządzeń „komunikacyjnych” przedłożonych przez resort infrastruktury.

Posiedzenie Zespołu ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się w formie wideokonferencji 16 maja 2024 r. W porządku obrad spotkania, któremu współprzewodniczyli: wiceminister Przemysław Koperski oraz Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska znalazły się:

  • projekt rozporządzenia ministra o infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników (WPL MI 36);
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków produkcji i sposobu dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych (WPL MI 26);
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie uzyskiwania uprawnień przez instruktorów i wykładowców, opłat oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, a także stawek wynagrodzenia członków komisji;
  • projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie doskonalenia techniki jazdy.

Jedynie ostatni z wymienionych uzyskał bezwarunkową ocenę pozytywną Zespołu. Wszystkie pozostałe projekty Zespół ds. infrastruktury, urbanistyki i transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego co prawda również ocenił pozytywnie, ale dodając - za każdym razem - stosowną uwagę odnoszącą się do konieczności uaktualnienia (czytaj podwyższenia) opłat pobieranych przez starostwa powiatowe (urzędy miast na prawach powiatu) od czynności związanych z wydawaniem tzw. dokumentów komunikacyjnych. 

Uwagi te zostały przyjęte na wniosek Związku Powiatów Polskich, którego przedstawiciele, nie po raz pierwszy na posiedzeniu Zespołu ds. infrastruktury podnieśli, że opłaty za wydanie szeroko rozumianych dokumentów komunikacyjnych pozostają od lat na niezmienionym poziomie, a ich wartość już dawno przestała - w jakikolwiek sposób - odpowiadać kosztom ponoszonym przez powiaty (miasta na prawach powiatu) w związku z wydawaniem tych dokumentów.

- Nasze uwagi zgłoszone do omawianych projektów brzmiały jednakowo i nie zostały uwzględnione. Przedstawiliśmy w nich Ministerstwu w szczegółowy sposób jak w ciągu ostatnich dwudziestu lat kształtowały się opłaty pobierane przez starostwa za wydawanie dokumentów komunikacyjnych i jednocześnie opisaliśmy szczegółowo, w jaki sposób w analogicznym okresie rosły koszty, ceny i opłaty, które m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych pobiera od nas za zamawiane druki (blankiety) tych dokumentów - mówił Przemysław Matysiak, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Głos w dyskusji zabrał także dyrektor ZPP Grzegorz Kubalski, który przypomniał, że w czerwcu zbliża się koniec terminu, w którym strona rządowa zobowiązała się przedstawić rozwiązanie problemu opłat za wydawanie tzw. dokumentów komunikacyjnych. - Chcielibyśmy usłyszeć stanowisko ministerstwa i perspektywy, jak to dalej będzie wyglądało, bo tak jak podnosiliśmy tą kwestię dwa miesiące temu, to państwo powiedzieliście, że to w ciągu dwóch miesięcy będzie zaproponowane jakieś potencjalne rozwiązanie, po czym mamy sytuację taką, że mamy kolejne projekty rozporządzeń, a opłaty dalej pozostają na niezmienionych poziomach - podkreślał dyrektor Grzegorz Kubalski.

Ze strony resortu infrastruktury odpowiedzi udzielił wiceminister Przemysław Koperski, który stwierdził, że problem jest mu bardzo dobrze znany. Jednocześnie zaapelował do strony samorządowej o „jeszcze chwilę cierpliwości”. - W tej chwili jeszcze na kierownictwie Ministerstwa nad tym pracujemy i potrzebujemy trochę czasu, bo to jest wieloaspektowe i musimy gdzieś znaleźć ten bezpieczny dla wszystkich złoty środek - odpowiadał wiceminister infrastruktury.

Ostatecznie strona samorządowa Zespołu zgodziła się zaopiniować sporne projekty pozytywnie opatrując tą opinię wspomnianą wyżej uwagą dotyczącą konieczności podwyższenia tych opłat. 

Jednocześnie Zespół ds. infrastruktury zobowiązał Ministerstwo Infrastruktury (na wniosek Marka Wójcika, sekretarza strony samorządowej KWRiST) - do przedstawienia na czerwcowym posiedzeniu Komisji Wspólnej konkretnych propozycji rozwiązania dotyczącego tych opłat wraz z harmonogramem jego wdrażania.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..