Z naszych miast

Zajączki, kurczaczki, a nawet… klaun i warsztaty cyrkowe

Cofnij

5 kwietnia 2023

Wielkanoc tuż tuż, a dzięki straganom z pisankami, stroikami i świątecznymi przysmakami możemy już teraz wprowadzić się w jej klimat. Część jarmarków wielkanocnych już się zakończyła, ale nie wszystkie. W których największych polskich miastach nadal się odbywają? Do kiedy będą trwały? Dlaczego warto się na nie wybrać?

Nie tylko bożonarodzeniowe jarmarki cieszą się powodzeniem. Te wielkanocne także! Sprawdź, jakie towary i atrakcje przygotowali tym razem organizatorzy. Powiększająca się z roku na rok oferta może cię nieco zaskoczyć, ale to bardzo dobrze, bo jarmarki - czyli odbywające się od zamierzchłych czasów wczesnego średniowiecza targi o znaczeniu ponadlokalnym - właśnie po to są: mają kusić, zachwycać i zadziwiać. Są miejscem, gdzie nie tylko się kupuje, ale także bawi i spotyka z innymi.

Zajączki, frykasy i dmuchany plac zabaw w Białymstoku

Jarmark wielkanocny na Rynku Kościuszki przed białostockim Ratuszem będzie trwał do 7 kwietnia. Można tam kupić przysmaki, które pamiętamy z dzieciństwa, np. prawdziwy wiejski chleb, miody, sery, wędliny oraz ciasta, a wśród nich sękacze, mrowiska i mazurki. Choć głównym celem świątecznego kiermaszu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów Polski, są tu także bardzo lubiane frykasy z różnych części Europy.  

Poza kulinarnymi specjałami sprzedawcy oferują również świąteczne dekoracje, m.in. efektowne pisanki wykonane wszelkimi możliwymi technikami, kurczaczki, zajączki, palmy, koszyczki i stroiki. Znajdziemy tu również kubeczki, miseczki, biżuterię, książki, zabawki i kosmetyki naturalne, słowem wszystko to, co można podarować komuś w prezencie od Zajączka.

Spacerowanie od stoiska do stoiska jest przyjemnością samą w sobie, ale przewidziano także inne atrakcje, a wśród nich warsztaty ceramiczne i kosmetyczne oraz dmuchany plac zabaw dla najmłodszych.

„Ślonski Młyn”i mnóstwo przysmaków na katowickim Rynku

Jarmark wielkanocny na katowickim Rynku będzie trwał do 10 kwietnia. Warto się tu wybrać po świąteczne ozdoby, pisanki z jaj kurzych, gęsich, a nawet strusich, zajączki uplecione z siana albo wykonane z filcu, serwetki, rzeźbione świece, a także ręcznie ozdabiane chusty, drewniane zabawki, wianki z główek czosnku i mnóstwo innych różności.

Są oczywiście także rozmaite specjały, m.in. śląskie wędliny, baby, mazurki, miody, a także smakołyki, które mniej kojarzą się z wielkanocnym stołem, ale z powodzeniem mogą się na nim znaleźć, np. słodycze z Litwy, Gruzji, Azerbejdżanu i Iranu.

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych, przede wszystkim młyńskie koło „Ślonski Młyn” z gondolami w stylu retro, kolejkę elektryczną z kolorowymi wagonikami i wiktoriańską karuzelę, a także ogródek z kurczakami, pisankami i wielkim złotym zającem, przy którym można zrobić sobie zdjęcie.

Całe miasteczko kramów i wielkanocne obrzędy w Krakowie

Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie również będzie trwał do 10 kwietnia. Na 82 (!) kramach wystawców z różnych stron Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch można znaleźć wszelkie możliwe ozdoby świąteczne, w tym stroiki, palmy, koszyczki i oczywiście pisanki. Jest i rękodzieło, m.in. haftowane obrusy i chusty, ikony, ręcznie malowana porcelana, rzeźby z drewna, kierpce, świece z wosku pszczelego, ozdobne szkatułki, a nawet stroje ludowe. Ci, którzy wolą bardziej egzotyczne pamiątki, także znajdą tu coś dla siebie, np. wyroby przywiezione z Nepalu.

Nie brakuje również najrozmaitszych przysmaków. Poza tymi, które kojarzą się z Wielkanocą, są także te, które świetnie smakują o każdej porze roku: langosze, herbaty z różnych stron świata, zapiekanki, szaszłyki, oscypki z grilla i chałwy o różnych smakach.

A jakie atrakcje zaplanowano? Konkurs najpiękniejszych palm wielkanocnych już się odbył, ale 8 kwietnia (w sobotę) mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w uroczystym święceniu koszyczków, a 10 kwietnia (w poniedziałek) odbędzie się pokaz tradycji i obrzędów wielkanocnych.

Koszyczki, jajowóz i klaun w Łodzi

Jarmark Wielkanocny w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej także zakończy się 10 kwietnia. Można tu kupić bardzo różne, nie tylko świąteczne przysmaki, od wędzonek, serów z Podhala i wina z polskich winnic po gofry bąbelkowe i lizaki. Świetnym pomysłem na wielkanocny podarek są… pierniczki w wersji wiosennej: w bociany, bazie, kwiatki, kurczaki i zajączki oraz mieszanki świąteczne z minimazurkami i innymi słodkościami.

Kupimy tu także ozdoby wielkanocne i wszelkie rękodzieło: palmy wielkanocne, bieżniki, zastawę stołową, haftowane serwety, wielkanocne zające we wszystkich możliwych do wyobrażenia rozmiarach, a także biżuterię, breloczki kubeczki, łapacze snów, pluszowe lamy w peruwiańskich czapkach i inne drobiazgi, które można kupić komuś (albo sobie) w prezencie). Nam najbardziej spodobały się bajecznie kolorowe ceramiczne gwizdki w kształcie ptaków (jest wśród nich nawet tukan toko w wielkim, pomarańczowym dziobem) i kapitalne, ceramiczne kury. Co jeszcze można tu znaleźć? Na przykład bazie i bukszpan do ozdobienia koszyczka, a także sam koszyczek – duży, mały, średni, w kolorze naturalnym albo malowany. Do wyboru, do koloru!  

W programie, poza zajęciami związanymi z tworzeniem świątecznych ozdób, jest m.in. przejazd jajowozem,  a nawet… wizyta klauna oraz warsztaty cyrkowe.

 

 

 

 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..