Z naszych miast

Zapraszamy na rzeszowskie TRANS/MISJE


19 sierpnia 2020

W dniach 27-30 sierpnia w Rzeszowie odbędzie się II edycja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, którego organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Impreza ponownie zgromadzi w stolicy Podkarpacia artystów z państw wschodnich, dla których istotny jest kontekst pogranicza.

W tym roku podczas Festiwalu zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii. Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii. Wszystkie to instytucje kulturalne o dużym znaczeniu i renomie. Nasz kraj reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej z gościnnym udziałem artystów z Polski.

Tegoroczny MF TRANS/MISJE – Wschód Sztuki – tak jak podczas I edycji – skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Każdy z zaproszonych partnerów zaprezentuje spektakle ze swojego repertuaru, zaś gospodarze dadzą specjalny przedpremierowy pokaz sztuki Williama Szekspira pt. „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reż. Pawła Aignera. Festiwal jako wydarzenie interdyscyplinarne zgromadzi także przedstawicieli innych sztuk. W różnych przestrzeniach miasta będzie można podziwiać wystawy sztuk plastycznych, wziąć udział w plenerowych widowiskach i koncertach oraz projekcjach filmowych. Dostęp do nich może mieć każdy – od wielbicieli i znawców sztuki, po ludzi, którzy spędzając wakacje w mieście spragnieni są nieszablonowej rozrywki.

Organizacja II Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Polska-Rumunia-Litwa-Ukraina jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzieliła także Gmina Miasto Rzeszów.

Źródło: www.erzeszow.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor