Ogólne

Zaproszenie na obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych


6 sierpnia 2020

W imieniu Aleksandry Dulkiewicz, Prezydent Gdańska serdecznie zapraszamy wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków oraz wszystkich samorządowców do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbędą się w Gdańsku w dniach 14 - 31 sierpnia 2020 r.

Debaty, spotkanie z bohaterami Sierpnia'80, wspólne przejście historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej - to główne wydarzenia tworzące program Święta Wolności i Demokracji, które odbędzie się w dniach 14-31 sierpnia w Gdańsku z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Centralnym i kluczowym punktem obchodów ma być symboliczne otwarcie Bramy nr 2. To już tradycja. Przypomina ona moment z 31 sierpnia 1980 r., kiedy to strajkujący po zwycięstwie, po podpisaniu porozumienia z rządem komunistycznym otworzyli wrota stoczni i wyszli do czekających na zewnątrz tłumów mieszkańców.

Organizatorzy chcieliby powtórzyć model świętowania, który miał miejsce w Gdańsku w roku 2019. Obchodzono wówczas Święto Wolności i Solidarności na cześć pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r., które były początkiem zmian w Polsce. Na pewno silnie obecny w obchodach będzie nurt samorządowy, obywatelski związany z NGO-sami. Cykl imprez związanych z jubileuszem 40 lecia Sierpnia' 80 nazwano Świętem Wolności i Demokracji.

- Wierzę, że Porozumienia Sierpniowe to dziedzictwo, do którego wieli z nas może się odwołać. Porozumienie ludzi o dalece różnych poglądach jest możliwe i służy dobru wspólnemu, jeśli opiera się na prawdzie i zaufaniu. Dziś w Polsce znowu potrzebujemy porozumienia. Samorządowcy powinni w tej kwestii odegrać kluczową rolę. Przed nami konieczność odpowiedzi na wiele pytań. Jak wzmacniać wspólnoty lokalne, aby każdy mieszkaniec czuł się szanowany? Jak organizować edukację dzieci? Jak tworzyć miejsca pracy, jednocześnie troszcząc się o czyste powietrze? w czym wyrażać solidarność metropolii z gminami wiejskimi? Odpowiedzi na te pytania zdefiniują przyszłość Polski. Gorąco namawiam do podjęcia tej debaty wspólnie w gdańsku 31 sierpnia 2020 roku - czytamy w skierowanym do samorządowców zaproszeniu Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w obchodach 40. rocznicy Porozumień sierpniowych proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego

Szczegółowych informacji na temat obchodów udzielają:

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor