Ogólne

Zatrzymajmy mowę nienawiści


15 stycznia 2020

W Europejskim Centrum Solidarności, we wtorek, 14 stycznia br., obradował Zarząd Unii Metropolii Polskich. Podczas konferencji prasowej po wydarzeniu, samorządowcy wsparli Piotra Adamowicza, posła na Sejm RP i brata zamordowanego prezydenta, w jego apelu o ściganie i karanie osób posługujących się hejtem w życiu publicznym.

Niemal dokładnie rok temu, bo o godz. 14. 03 zmarł mój brat Paweł. Ojciec Ludwik Wiśniewski wygłosił wtedy dramatyczny apel, żeby skończyć z nienawiścią, skończyć z pogardą. Gdyż Paweł stał się obiektem nagonki, złych słów i hejtu. Działań niemal zorganizowanych - mówił Piotr Adamowicz. - W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie czy śmierć mojego brata coś w naszym życiu publicznym zmieniła. Nic nie zmieniła - dodawał.

Brat Pawła Adamowicza, w swoim wystąpieniu mówił także o tym, że grono osób skazanych na hejt i kampanię nienawiści nie jest zamknięte. - Ostatnią ofiarą stała się trzecia osoba w naszym państwie, Marszałek Senatu RP – prof. Grodzki. Kto będzie następny? - pytał.

Swoje wystąpienie Piotr Adamowicz zakończył apelem o zatrzymanie mowy nienawiści.

- Zwracam się do wszystkich: zatrzymajmy tę falę nienawiści, której towarzyszy groźba przemocy. Rok temu jej ofiarą był mój Brat. Postawmy jej także tamę w sposób instytucjonalny: ludzie, którzy posługują się hejtem i oszczerstwem muszą być ścigani i karani - mówił.

Magdalena Adamowicz poinformowała o powołaniu Instytut Pawła Adamowicza, został powołany statutem z 23 grudnia 2019 r., obecnie oczekuje na rejestrację w sądzie. Prezesem zostać ma jeden z przyjaciół i współpracowników patrona Instytutu, w radzie zasiądą m.in.: przedstawiciele prezydentów Gdańska i Sopotu, marszałka województwa, ale także Katarzyna Hall, prof. Jerzy Zajadło, Teresa Zarębska i sama Magdalena Adamowicz, która chciałaby przekazać Instytutowi bogate zbiory biblioteczne swojego męża.

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że Paweł Adamowicz pełnił funkcję prezydenta Gdańska przez ponad 20 lat, a przez dwie kadencje stał na czele Unii.

-  Na mój wniosek zarząd Unii ustanowił Pawła Adamowicza patronem naszej organizacji. Deklaruję, że styczniowe posiedzenie poszerzonego zarządu Unii Metropolii Polskich zawsze będzie odbywało się w Gdańsku, 14 stycznia lub blisko tej daty, by oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi: wspaniałemu człowiekowi, patriocie i samorządowcowi - zaznaczył Prezes Zarządu UMP. - Paweł wspaniale łączył patriotyzm lokalny z krajowym, ale również był wielkim Europejczykiem. Dziś oddajemy mu hołd, by ta śmierć nie była zapomniana i byśmy wyciągali z niej wnioski. Będziemy nawoływać do tego, by mowa nienawiści zniknęła z naszego życia publicznego - mówił Prezydent Białegostoku.

Natomiast Jacek Karnowski przypomniał, że posiedzenie Zarządu UMP oraz konferencja prasowa odbywają się w miejscu szczególnym, nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

- Stoczniowców zabili Polacy z polecenia politycznego. Paweł Adamowicz m.in. po to stworzył Europejskie Centrum Solidarności, by taka tragedia już nigdy się nie powtórzyła - mówił Prezydent Sopotu. - Pamiętajmy, że zabijać można także słowami, a od zabijania słowami do zabijania fizycznego jest tylko jeden krok. Rok temu mieliśmy w Gdańsku do czynienia z mordem politycznym i o tym trzeba głośno mówić. Liczba ataków, których przedmiotem był Paweł była nieskończona. Te ataki się nie skończyły, przeszły na inne osoby, na innych prezydentów miast i na marszałka Senatu. To oskarżenie musi wybrzmieć w tym miejscu, by więcej nie znalazł się człowiek, który pod wpływem tych złych emocji rozsiewanych na co dzień, nie doprowadził do ponownej tragedii - mówił Jacek Karnowski.

W konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu Zarządu UMP udział wzięli: Magdalena Adamowicz, Poseł do Parlamentu Europejskiego; Piotr Adamowicz, Poseł na Sejmu RP; Tadeusz Truskolaski – Prezydent Miasta Białegostoku, Prezes Zarządu; Piotr Krzystek – Prezydent Miasta Szczecina, Sekretarz Zarządu; Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska, Członek Zarządu; Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublina, Członek Zarządu; Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Członek Zarządu; Rafał Trzaskowski - Prezydent m.st. Warszawy, Przewodniczący Rady; Rafał Bruski - Prezydent Miasta Bydgoszczy, Członek Rady; Jacek Sutryk - Prezydent Wrocławia, Członek Rady; oraz Andrzej Dec - Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. W konferencji prasowej uczestniczył także Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor