Z naszych miast

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce


28 stycznia 2021

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. 

Fundacja Perspektywy po raz 23. przedstawiła ogólnopolski ranking liceów i techników, którego adresatami są uczniowie szkół podstawowych, decydujący właśnie o wyborze swojej dalszej ścieżki kształcenia.

Na „Mechatronika” i „Staszica” zawsze można liczyć. Nie szczędzimy wydatków na edukację, co przekłada się na świetne wyniki naszych szkół. W pierwszej pięćdziesiątce mamy w tym roku aż 17 liceów i trzy technika. Serdecznie gratuluję uczniom, nauczycielom i dyrektorom - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Ogromnym sukcesem mogą pochwalić się rówież placówki szczecińskie, które ponownie udowodniły swoją wartość i wysoką jakość nauczania. Niezmiernie cieszymy się, że „Trzynastka” wróciła na podium prestiżowego Rankingu Perspektyw, a Technikum Organizacji i Zarządzania zdobyło tytuł najlepszej placówki tego typu w regionie – mówi Lidia Rogaś –dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin.

XIII Liceum Ogólnokształcące z piątego miejsca, które Szkoła zdobyła w ubiegłym roku, ponownie wskoczyło na podium i zajęło trzecie miejsce obok XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy oraz Uniwersyteckiego LO z Torunia. W Rankingu Techników ósme miejsce zajęło Technikum Organizacji i Zarządzania wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 8. Oznacza to, że placówka jest najlepszą tego typu szkołą w województwie zachodniopomorskim. Co równie ważne, w stosunku do ubiegłego roku, placówka awansowała w zestawieniu o dwa miejsca.

Ogromnie gratulujemy dyrektorom placówek, nauczycielom oraz uczniom ponieważ ten sukces to zasługa ich ciężkiej pracy, która jest szczególnie ważna w tak trudnym, wyjątkowym czasie pandemii.

Metodologia rankingu ogólnopolskiego uwzględnia: sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych i wyniki egzaminu zawodowego. Dla szkół dwujęzycznych brane są pod uwagę dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym

Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: www.licea.perspektywy.plwww.technika.perspektywy.pl.

Źródło: www.um.warszawa.pl i www.wiadomosci.szczecin.eu

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor