Ogólne

Życzenia z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy


24 sierpnia 2021

To wyjątkowy dzień dla każdego z Was – dokładnie 30 lat temu, 24 sierpnia 1991 Ukraina odzyskała niepodległość. Stała się wolnym, demokratycznym krajem. Był to czas triumfów, takich jak pierwsze prawdziwie wolne wybory, ale i chwil ciężkich, jak agresja ze strony Rosji. Był to czas radości i smutków.

To siła i determinacja obywatelek i obywateli Ukrainy stoi na straży wolności tego kraju i walczy z zagrożeniami, zarówno tymi z zewnątrz, jak i z wewnątrz. To Wasza ciągła walka o kulturę i język, o rozwój gospodarczy kraju, a także o bezpieczeństwo najbliższych, daje siłę Ukrainie.

 

Wiemy, jaką trudną i wyboistą drogę przebyliście. Nasze dwa kraje - Ukraina i Polska - mają wspólną przeszłość, podobne doświadczenia i pamięć historyczną. Po latach zniewolenia odzyskaliśmy wolność i dobrze o nią dbamy. Dzisiaj jesteśmy dumni, że Ukraina zmierza w kierunku dojrzałej demokracji, co pozwoli jej na zajęcie miejsca w europejskiej wspólnocie państw demokratycznych.

Wszystkim Wam, świętującym dzisiaj Niepodległość Ukrainy z dala od ojczyzny, z Polski, dziękujemy, że na stałe wpisaliście się w lokalne społeczności polskich miast. Jest Was z nami ponad milion i 300 tysięcy[1] i staliście się naszymi sąsiadami, nie tylko w kontekście granic. Niesie to ze sobą wiele wzajemnych korzyści – wspólnie budujemy gospodarki naszych krajów i poprawiamy jakość życia.

Życzymy Wam siły, otwartości i nadziei na drodze ku wspólnej, lepszej przyszłości. Razem z Wami świętujemy dzisiaj wolność i mówimy: Слава незалежної Українi.