Ogólne

Dach nad głową, ciepły posiłek i… książka

Cofnij

11 marca 2022

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza wspiera inicjatywę Fundacji Powszechnego Czytania, która organizuje zbiórkę książek dla dzieci – uchodźców wojennych z Ukrainy. - Wspólne czytanie to namiastka normalności, ciepła, bliskości i spokoju. Dajemy przyjaciela, który pomoże najmłodszym przeżyć ten trudny czas - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Gdy byłem bardzo mały, wylądowałem w szpitalu. Czekałem na operację. Z pobytu pamiętam niewiele, ale jedna rzecz utkwiła mi w głowie. To była książka z wierszami Juliana Tuwima ("Lokomotywa", "Rzepka" i "Ptasie radio"). Pamiętam jej okładkę, i jakąś mglistą, trochę zamazaną postać, która czytała mi tą książkę. Nie pamiętam, czy to była odwiedzająca mnie mama, czy może pielęgniarka, ale książkę i wiersze Juliana Tuwima już tak. I myślę, że dzięki tej właśnie książce moje wspomnienia o pobycie w szpitalu, chociaż mgliste i niewyraźne, mają w sobie duży ładunek ciepła, a nie strachu i samotności.

Jestem przekonany, że moja historia nie jest wyjątkowa, że każdy z nas może opowiedzieć podobną, o sytuacji, w której książka okazała się przyjacielem, którego w danej chwili potrzebowaliśmy.

Dzisiaj takiego przyjaciela potrzebują dzieci – uchodźcy z wojennej Ukrainy. Im też książka może pomóc przeżyć ten trudny czas, którego wiele z nich z pewnością nie jest jeszcze w stanie zrozumieć. Czytanie ma przecież wpływ na całokształt naszego życia: od edukacji, przez kompetencje społeczne, po sukces osobisty i zdrowie. Tego wszystkiego potrzebujemy zwłaszcza dzisiaj.

Dlatego Unia Metropolii Polskich wspiera akcję zbierania książek oraz funduszy na zakup książek dla uchodźców z Ukrainy, szczególnie dzieci i tych, które już znalazły się w naszym kraju i tych, które w najbliższym czasie do Polski przybędą.  Wzmacniamy przesłanie Fundacji Powszechnego Czytania: książki mają SUPERMOC. Chcemy zaoferować dzieciom ale także dorosłym namiastkę normalności, ciepła, bliskości i spokoju –  to wszystko daje nawet kilka minut czytania.

W naszej akcji pamiętamy także o uczennicach i uczniach z Ukrainy, którzy już za chwilę - zaczną chodzić do polskich szkół. Im również przydadzą się książki!

Fundacja Powszechnego Czytania realizuje m.in.:

  • projekt „Książka na receptę. Recepta na sukces”, w którym namawia lekarzy do rekomendowania czytania w rodzinach
  • projekt „znajdź czas na czytanie” - zachęcający do czytania w czasie pandemii;  zwłaszcza do wspólnego czytania z rodzicami, z rodzeństwem
  • akcja „Dobra książka - dobry prezent” - podkreślający rolę książki w domu, zachęcający do tworzenia domowych biblioteczek
  • projekt „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” - tego chyba nie trzeba wyjaśniać.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..