Brak miejsc na cmentarzach
W miastach UMP cmentarze komunalne zaczynają borykać się z problemem braku miejsc na nowe groby. W sumie zajmują one 1114 ha, co stanowi 57% powierzchni wszystkich nekropolii. Optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz plany zagospodarowania są koniecznością.
Popularność pochówków urnowych
Coraz więcej osób decyduje się na pochówki urnowe. W 2022 roku pochówki urnowe stanowiły 60% dokonywanych pogrzebów na cmentarzach komunalnych w miastach UMP. Ta tendencja wynika m.in. z coraz mniejszej dostępnej powierzchni na groby, względów ekonomicznych, migracji ludności oraz zmian mentalnych w społeczeństwie.
Gospodarowanie odpadami cmentarnymi
Funkcjonowanie cmentarzy coraz częściej jest postrzegane przez pryzmat działań proekologicznych. Wprowadzenie rozwiązań na rzecz ograniczenia odpadów cmentarnych, takie jak zniczodzielnie (stojaki ze zniczami możliwymi do ponownego użycia),czy promowanie postawy ograniczania przynoszenia plastikowych ozdób, staje się coraz bardziej popularne.
- Odpady jest to jeden z dwóch najbardziej generujących koszty zakresów spraw, z jakimi się borykamy, w kontekście prowadzenie cmentarzy. – mówi Mateusz Dzioba, Zastępca Dyrektora Usług Komunalnych w Poznaniu.
Zmiany w prawie są niezbędne
Eksperci prawa funeralnego, jak i zarządcy miejskich nekropolii wskazują na konieczność zmian w prawie. Ich zdaniem należy dostosować przepisy do aktualnych potrzeb, regulując kwestie związane m.in z kremacją, alternatywnymi formami pochówku, prawem do grobu, ekshumacją i gospodarowaniem odpadami cmentarnymi.
- Ustawa z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych jest aktem prawnym, który przestał pełnić w dużej mierze funkcję regulacyjną, natomiast w istocie sprawy cmentarne i pogrzebowe zaczęły się kształtować obok tej ustawy. - tłumaczy prof. Małgorzata Bednarek, radca prawny.
Więcej szczegółów i wniosków znajdą Państwo w raporcie - załącznik poniżej.
PUBLIKACJA I ZAŁĄCZNIK (UTWÓR) PODLEGAJĄ NINIEJSZEJ LICENCJI PUBLICZNEJ CREATIVE COMMONS - UZNANIE AUTORSTWA 3.0 POLSKA (CC BY 3.0 PL). UTWÓR PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO LUB INNYCH STOSOWNYCH PRZEPISÓW PRAWA. KORZYSTANIE Z UTWORU W SPOSÓB INNY NIŻ DOZWOLONY NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ LICENCJI LUB PRZEPISÓW PRAWA JEST ZABRONIONE. WYKONANIE JAKIEGOKOLWIEK UPRAWNIENIA DO UTWORU OKREŚLONEGO W NINIEJSZEJ LICENCJI OZNACZA PRZYJĘCIE I ZGODĘ NA ZWIĄZANIE POSTANOWIENIAMI NINIEJSZEJ LICENCJI.
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/