Raporty

Miejskie nekropolie. Sytuacja i wyzwania w miastach UMP

Cofnij

26 października 2023

Nadchodzące święto Wszystkich Świętych stawia przed nami pytania o przyszłość zarządzania cmentarzami i organizację pochówków. Jak się okazuje prawo w tej kwestii nie zostało zreformowane od kilkudziesięciu lat, a co za tym idzie zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie i podejściu do chowania najbliższych również nie są brane pod uwagę. Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w swym nowym raporcie "Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich” rzuca światło na ważne kwestie związane z funkcjonowaniem miejsc spoczynku. Jest to szczególnym wyzwaniem w kontekście zjawiska starzejącego się społeczeństwa, ograniczonych miejsc na cmentarzach, rosnącej popularności pochówków urnowych oraz konieczności nowelizacji prawa.

Raport stworzony przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich zwraca uwagę na wiele aspektów natury nie tylko prawnej, ale i społecznej, a nawet światopoglądowej związanych z chowaniem bliskich. Ponadto wyniki badania opinii Polaków wskazują na ich umiarkowaną otwartość wobec alternatywnych form pochówków.

Dlaczego nie możemy rozsypywać prochów w ,,Ogrodzie Pamięci’’, skoro świat to robi? Tego chcą rodziny osób zmarłych. Często chcą wypełnić wolę osoby zmarłej. Czy łamiemy przepisy? – mówi Maria Michalak, Kierownik Wydziału Usług Cmentarnych Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - Nie ma w tym nic złego. Chowam, spełniam wolę rodziny, oszczędzam miejsce na cmentarzach, więc taka forma pochówku powinna być dozwolona. Dlaczego w nowej ustawie pominięto ,,Ogrody Pamięci’’? Nie ma nawet w słowniku nazwy ,,Ogród Pamięci’’ czy "Łąka Pamięci’”, a one funkcjonują w kilku miastach Polski.

 

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..