Metropolie w liczbach
Metropolie się liczą
Metropolie to przede wszystkim ich mieszkańcy oraz przestrzeń o różnych uwarunkowaniach. Duże miasta wraz z otaczającymi je gminami tworzą sieć naczyń połączonych, zintegrowanych lecz różnych równocześnie. Można je opisywać na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest perspektywa liczbowa, która obiektywnie przedstawia sytuację demograficzną i społeczno-ekonomiczną w różnych wymiarach. Takie podejście prezentuje projekt „Metropolie w Liczbach”, który jest poświęcony 12 miastom tworzącym Unię Metropolii Polskich oraz ich obszarom metropolitalnym.
Przyglądając się sytuacji w jednostkach samorządu terytorialnego należy pamiętać o ich różnej historii i często odmiennych inklinacjach społecznych, politycznych, gospodarczych czy geograficznych. Warto zatem szukać zalet w różnorodności i wyciągać z niej wnioski, np. opracowując analizy, strategie i plany rozwoju.
Projekt oparty jest na dwóch filarach:
- Pierwszy z nich ma formę cyklicznego (półrocznego) biuletynu statystycznego, który zawiera najważniejsze dane demograficzne i społeczno-ekonomiczne statystyki publicznej. Oprócz tego, w każdym wydaniu biuletynu w „Temacie pod lupą”, przedstawiamy opisową analizę wybranego zagadnienia związanego z funkcjonowaniem dużych miast i ich mieszkańców.
- Drugi element to dashboard, czyli interaktywna platforma analityczna, która umożliwia obserwację miast i gmin wchodzących w skład obszarów metropolitalnych oraz monitoring zmian, które zachodzą w 10 obszarach życia społeczno-ekonomicznego – niezwykle istotnych z perspektywy funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.