Ogólne

Działania miast w walce z koronawirusem


12 marca 2020

Zamknięte miejskie szkoły, przedszkola i żłobki, jednostki kultury i sportu, odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe – takie między innymi działania podejmują miasta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej w dniach 12-25 marca 2020 r. zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w całej Polsce. 12 i 13 marca to dni, w których placówki będą otwarte, ale będą podejmować wyłącznie działania opiekuńcze. Od 16 marca dzieci i młodzież bezwzględnie nie przychodzą już do placówek. W związku z zawieszeniem zajęć edukacyjnych rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni.

– Apeluję do mieszkańców o zachowanie spokoju, zdrowego rozsądku i troskę o najsłabszych. Unikajmy zgromadzeń i załatwiajmy sprawy urzędowe zdalnie. Zadbajmy także o najstarszych, by ograniczyć możliwość ich zarażenia się – powiedział Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku. Prezydent Truskolaski zdecydował o odwołaniu wszelkich, miejskich imprez kulturalnych, sportowych w mieście i  zamknięciu miejskich instytucji kultury i sportu do odwołania.

Do walki z koronawirusem przygotowuje się także Bydgoszcz. Podczas zwołanej na 10 marca br. konferencji prasowej Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy poinformował o zawieszeniu przygotowań do mających się odbyć w mieście imprez. Zaapelował także do mieszkańców o do śledzenia i stosowania się do zaleceń służb sanitarnych oraz o sąsiedzką pomoc. - Działania, które podejmujemy są prowadzone w oparciu o wiedzę przekazywaną przez wojewodę oraz służby sanitarne. W ramach działań uzupełniających wprowadziliśmy rozwiązania, mające na celu zapobieganie i opóźnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówił podczas konferencji prasowej Prezydent Bruski.

Również Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska zadecydowała o odwołaniu wszystkich imprez organizowanych przez miasto, wysyłając list w tej sprawie do wszystkich podległych instytucji. Zakaz dotyczy nie tylko wydarzeń spełniających formalne przesłanki imprezy masowej ale także wszystkich innych, jeśli gromadzą znaczną liczbę osób. - Doświadczenie krajów poważnie dotkniętych tą epidemią pokazuje, że najważniejsze jest działanie prewencyjne. A do takich należy przede wszystkim skrupulatne dbanie o higienę, a po drugie unikanie zgromadzeń i wydarzeń o charakterze masowym. To decyzje i zalecenia instytucji rządowych, ale także takich organizacji jak WHO - czytamy w piśmie Prezydent Gdańska.

Także w Katowicach decyzją Prezydenta Miasta Katowice do odwołania zostaje zawieszona działalność kulturalna miejskich instytucji kultury (łącznie z ich filiami/oddziałami). Miasto zaleca też wszystkim podmiotom prowadzącym i organizującym działalność w zakresie sportu, odwołanie wszystkich imprez i zajęć sportowych. Natomiast Urząd Miasta

(wraz ze swoimi jednostkami) będzie prowadził normalną obsługę mieszkańców przy jednoczesnym wdrożeniu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka ewentualnej infekcji.

- W Katowicach aktualnie (stan na 11 marca 2020 r., godz. 12:00) nie ma żadnej osoby hospitalizowanej w kierunku koronawirusa. Wszelkie służby w Katowicach są postawione w stan szczególnej gotowości. Także Komenda Miejska Policji w Katowicach, jak i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach są przygotowane, by w razie konieczności wspierać służby medyczne i Sanepid w realizacji ich zadań - mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic. - Za działania epidemiologiczne odpowiada administracja rządowa - dodaje Prezydent Krupa.

Do walki z koronawirusem przygotowuje się także krakowski magistrat. Przy wejściach do budynków urzędu, gdzie odbywa się bezpośrednia obsługa klienta zostały zamontowane urządzenia na płyn dezynfekujący do rąk. Wydziały prowadzące bezpośrednią obsługę mieszkańców ograniczą liczbę stanowisk bezpośredniej obsługi klientów oraz zapewnią rotacyjną obsługę. UM Krakowa informuje także, że we wszystkich autobusach i tramwajach, w których nie ma zamkniętych kabin, zostaną wprowadzone specjalne wydzielone strefy. W autobusach obejmą one obszar w rejonie kabiny, pierwszych drzwi oraz pierwszych siedzeń. Kierowcy nie będą też prowadzić sprzedaży biletów. Miasto przestrzega także mieszkańców przed nieuczciwymi zrachowaniami osób, które wykorzystując epidemię koronawirusa, oferują w sieci sprzedaż środków mających zwalczyć wirusa. Problem dotyczy nieuczciwych sprzedawców, a także podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Na stronie internetowej UM Krakowa (www.krakow.pl) można się także zapoznać z informacją o odwołanych imprezach kulturalnych, zamkniętych obiektach sportowych.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin zdecydował o zamknięciu obiektów sportowych, w tym basenów m.in. Aqua Lublin, a także odwołaniu wydarzeń w instytucjach kultury Miasta Lublin. W piśmie skierowanym do dyrektorów instytucji Prezydent zarekomendował odwołanie wszystkich imprez planowanych na terenie Miasta przez pozostałych organizatorów.  Dotyczy to także działalności społecznej, czyli np. klubów seniora czy dziennych ośrodków wsparcia. UM Lublina rekomenduje mieszkańcom załatwianie wszystkich spraw urzędowych drogą elektroniczną bądź telefonicznie. Natomiast w pojazdach komunikacji miejskiej zostanie wstrzymana sprzedaż biletów przez kierowców. Władze miasta zalecają zakup biletów za pomocą aplikacji mobilnych na telefony komórkowe lub w biletomatach.

Od 11 marca br. w Łodzi zamknięte do odwołania zostają wszystkie baseny, teatry, muzea i domy kultury, lodowiska, hale i inne obiekty MOSiR-u. Nieczynne będą także EC1, ZOO i Palmiarnia. - Bardzo proszę o stosowanie się do wszystkich zaleceń służb medycznych i wyrozumiałość dla decyzji podejmowanych przez administrację rządową, takich jak np. odwoływanie imprez masowych. W Łodzi odwołane i przełożone zostaną m.in. Maraton Dbam o Zdrowie oraz Akademickie Targi Pracy - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi. - To moment w którym musimy być odpowiedzialni i solidarni, kiedy myśląc o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie - powinniśmy także pomagać innym. Dlatego pamiętajmy o naszych seniorach, którzy szczególnie narażeni są na powikłania związane z chorobą. Zaoferujmy pomoc starszym sąsiadom, którzy z obawy przed zarażeniem chcieliby pozostać przez najbliższy czas w swoich domach - dodaje Prezydent Zdanowska.

W Poznaniu zamknięte zostały wszystkie miejskie instytucje kultury, w tym podlegające miastu kina. Miasto wysłało też pisma do prywatnych firm, które organizują imprezy, prosząc o ich wstrzymanie lub przełożenie. Odwoływane są kolejne wydarzenia w mieście. Zaplanowany na 15 marca bieg "Rekordowa dziesiątka" nie odbędzie się. Mecz Lecha z Legią, który był zaplanowany na sobotę, 14 marca, rozegrany zostanie bez udziału publiczności. W stanie podwyższonej gotowości pozostaje miejski szpital im. J. Strusia. Jego dyrektor wyznaczył 15 łóżek oddziału zakaźnego dla osób hospitalizowanych w związku z zakażeniem SARS-CoV-2. Uruchomiono dwa stanowiska ścisłej izolacji kontaktowej i oddechowej pacjentów, którzy wymagają prowadzenia wentylacji mechanicznej. Jednocześnie Rada Miasta Poznania wystąpiła do Prezydenta Jacka Jaśkowiaka o przyznanie szpitalowi dodatkowych 0,5 mln zł na walkę z koronawirusem. Za te pieniądze zostanie kupiony specjalistyczny sprzęt: dwa kardiomonitory i cztery respiratory. Prezydent Poznania zaapelował do seniorek i seniorów o unikanie sytuacji, które mogą ich narazić na kontakt i zarażenie koronawirusem. - Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową, stąd apeluję o możliwe ograniczenie przebywania w miejscach publicznych, gdzie mogą się Państwo zarazić. To czas próby dla wszystkich bliskich, którzy są w stanie pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Nie bójcie się Państwo o taką pomoc poprosić. Wierzę, że ludzka solidarność i wrażliwość pozwoli nam przetrwać ten trudny czas walki z wirusem - podkreśla Jacek Jaśkowiak.

Także Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa odwołał wszystkie imprezy organizowane przez Urząd Miasta. Prezydent prosi również wszystkich organizatorów imprez w Rzeszowie o ich odwołanie. - Działanie to ma charakter profilaktyczny. Ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa - informuje Tadeusz Ferenc. W Rzeszowie, jak i w całej Polsce, od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W Szczecinie służby miejskie nieustanie monitorują sytuację. Po przeanalizowaniu najnowszych informacji, zgodnie z decyzją Premiera RP, zarekomendowano odwołanie imprez masowych. Ponadto Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina zalecił rezygnację z organizacji wszelkich wydarzeń sportowych i artystycznych, niebędących imprezami masowymi i zgromadzeniami. - Kierując się troską i bezpieczeństwem użytkowników została podjęta decyzja o zamknięciu miejskich pływalni. Działanie ma charakter prewencyjny i profilaktyczny. Decyzja zapadła z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa i obowiązuje do odwołania - informuje Piotr Krzystek. - Nieczynne będą zarówno baseny przyszkolne oraz Floating Arena i basen 25 m, wchodzące w skład kompleksu Szczecińskiego Domu Sportu Na SDS zamknięta do odwołania będzie również siłownia oraz sauny - dodaje Prezydent Szczecina.

Władze Warszawy wprowadzają kolejne działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z decyzją MEN - od 12 do 25 marca - zawieszono zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Ograniczenie dotyczy zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych.

- Bardzo cieszymy się z tej decyzji, apelowaliśmy o to już wczoraj. Sytuacja jest bardzo poważna – chorych wciąż przybywa. Ściśle współpracujemy ze administracja rządową. Nadal jednak brakuje czytelnych wytycznych dla dyrektorów, jak powinni się zachować w sytuacji stwierdzenia zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem – powiedziała 11 marca podczas briefingu prasowego Renata Kaznowska, Wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zamkniętych zostało część wrocławskich instytucji i atrakcji. Nieczynne są m.in. Aquapark, ogród zoologiczny, Hydropolis, Teatr Lalek, Kino Nowe Horyzonty. Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia podkreśla, że jest w stałym kontakcie z wojewodą dolnośląskim, Jarosławem Obremskim, by na bieżąco reagować na rozwój sytuacji. - Dotąd (stan na 10 marca 2020 r.) we Wrocławiu zarażone są 3 osoby, 25 zostało poddanych hospitalizacji, 165 objęto kwarantanną, a 192 nadzorem sanitarnym. Decyzją premiera imprezy masowe na terenie całego kraju zostały odwołane. Bez kibiców odbędzie się m.in. zaplanowany na 27 marca mecz reprezentacji Polski z Finlandią. Zawieszone są delegacje, wymiany, wyjazdy i konkursy – wyjaśnia Jacek Sutryk.

Aktualne informacje o liczbie zachorowań na COVID-19 na świecie ogółem i w poszczególnych krajach.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor