Z naszych miast

"Jednorożec” w Orientarium ZOO Łódź!


25 kwietnia 2023

Oryks szablorogi zamieszkał w łódzkim ogrodzie. Czy wiecie, że istnieją przypuszczenia, że to właśnie to zwierzę jest pierwowzorem mitycznego jednorożca? Niesamowite!

Ogromne rogi są znakiem rozpoznawczym tej antylopy. Ich długość może osiągać nawet 120 cm. Do tej pory w Orientarium ZOO Łódź mieszkały samice i samiec tego gatunku, który już wyruszył w podróż do innego ogrodu zoologicznego. Do łódzkiego stada dołączył samiec, który przyjechał z Serengeti Safari Park.

Czas na aklimatyzację

Oryks, który dotarł do Orientarium, ma 12 lat. Jest to bardzo spokojny samiec – mówi Tomasz Jóźwik członek zarządu Orientarium ZOO Łódź – w pierwszych dniach  musiał się tu zaaklimatyzować. Póki co można spotkać go na wybiegu zewnętrznym, ale na połączenie z samicami trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Członkowie stada zapoznają się powoli, chcemy dać zwierzętom maksymalny komfort.

Jednorożec

Skąd pojawiły się przypuszczenia, że oryks może być pierwowzorem jednorożca? To zwierzę pustynne – mówi Michał Gołędowski kierownik działu edukacji w Orientarium ZOO Łódź – widząc je z daleka, fatamorgana płatała obserwującym figla i zamiast dwóch, widać było jeden okazały róg.

Wymarły w naturze

To wyjątkowy gatunek, który od 2000 roku, wg Czerwonej Księgi Zwierząt jest uznany za wymarły w naturalnych warunkach. Na szczęście, w ogrodach zoologicznych ich liczba nadal jest dość duża. Dodatkowo kilkaset oryksów przeniesiono do półotwartych rezerwatów w północnej Afryce i czynione są starania, by przywrócić je naturze.

Źródło: lodz.pl

Julia Wiśniewska