Z naszych miast

Katowice to gościnny gospodarz

Cofnij

19 kwietnia 2022

– Organizacja Światowego Forum Miejskiego (WUF) w Katowicach to szansa, by podzielić się doświadczeniem transformacji, jaka dokonała się w polskich miastach. Katowice są jej przykładem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i członek rady Unii Metropolii Polskich.

Co dla Katowic oznacza organizacja WUF?

Marcin Krupa: – To kolejne, po szczycie klimatycznym (COP24) i szczycie cyfrowym (IGF), potwierdzenie znaczenia Katowic, jako ośrodka udanych przemian społeczno-gospodarczych oraz gościnnego gospodarza wielkich wydarzeń. To szansa, by podzielić się tym doświadczeniem transformacji, jaka dokonała się w polskich miastach. Katowice są przykładem, gdzie jest wyraźnie dostrzegalna. Jej specyfiką są dynamiczny rozwój gospodarczy, oparty między innymi na nowych technologiach i stosunkowo niski poziom nierówności społecznych.

Hasłem katowickiej edycji jest: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Jaka przyszłość czeka Katowice?

Przemiana, jaka dokonała się w Katowicach na przestrzeni ostatniej dekady, podpowiada nam, że zmiany są potrzebne. I niewątpliwie warto patrzeć perspektywicznie i rozmawiać z tymi, którzy z danym miejscem związali swoje życie, tutaj mieszkają i pracują. Wsłuchiwanie się w głos mieszkańców sugeruje najlepsze rozwiązania. Zresztą nie sposób planować kolejnych etapów transformacji miasta w oderwaniu od potrzeb ludzi, którzy żyją tu na co dzień.

Niegdyś Katowice utożsamiane były przede wszystkim z przemysłem ciężkim, mówiło się o nas, że jesteśmy miastem węgla i stali. Dziś staliśmy się nie tylko sercem pierwszej w Polsce metropolii, ale też centrum spotkań biznesowych, zwłaszcza za sprawą wybudowanego kilka lat temu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a także miastem, dla którego filarem rozwoju jest kultura. Kandydowaliśmy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gdzie trafiliśmy na tzw. krótką listę. Na zrewitalizowanych terenach dawnej kopalni powstały obiekty Strefy Kultury, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskim, które zaadaptowało część budynków dawnej kopalni. Nasze kulturowe dziedzictwo i starania zostały docenione tytułem „miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki”

Podczas Forum zostanie poruszonych 17 zagadnień - od służby zdrowia po rozwój przemysłu i jego innowacyjność.

Tych 17 zagadnień to globalne cele zrównoważonego rozwoju, które zostały zapisane w nowym planie rozwoju świata nazwanym AGENDA 2030. Opracowano go w 2015 roku podczas jubileuszu siedemdziesięciolecia powstania ONZ. Katowice przeanalizowały swoje działania na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych właśnie pod kątem tych celów. Pomogło nam to wskazać dziedziny, o których warto będzie porozmawiać podczas WUF11.

Najpoważniejsze problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa, mają charakter globalny – zmiany klimatyczne, degradacja zasobów środowiska przyrodniczego, spadek bioróżnorodności, pandemie, kryzysy gospodarcze, demograficzne i migracyjne. To, co powinno szczególnie zwrócić uwagę naszych samorządów, to niewątpliwie ekologiczne spojrzenie na naszą przyszłość; nie tylko w kontekście dalszego rozwoju terenów zielonych, ale też wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wspomnijmy chociażby o fotowoltaice, która staje się coraz powszechniej stosowanym i skutecznym rozwiązaniem. Warto inwestować w urządzenia pozyskujące energię ze słońca czy wiatru.

Przykład Katowic uczy, że działania rewitalizacyjne miejskich przestrzeni mogą prowadzić do naprawdę wyjątkowych efektów. Warto podkreślić, że metamorfoza miejsc pociągnęła za sobą również zmianę mentalności naszych mieszkańców. Obudzili drzemiący w nich wcześniej potencjał społeczny i często angażują się w projekty przemieniające ich otoczenie. Pomimo tego, że Katowice wciąż niektórym kojarzą się przede wszystkim z węglem i stalą, to jednak w mieście nie ma już żadnej huty, a z dziewięciu kopalń funkcjonuje tylko jedna.

W trakcie Forum zaprezentowany zostanie Plan Działań Dla Miast. Co w nim się znajdzie?

To instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030. Jego misją jest zmobilizowanie miast do odważnych działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania wskazanych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym. Będzie to trwałe dziedzictwo po WUF11 w postaci katalogu działań. Założeniem jest zaangażowanie co najmniej 100 miast do opracowania i realizacji tego planu.

Jakie są największe problemy polskich miast?

Niewystarczający budżet. To źródło i przyczyna wielu problemów. Wszyscy borykamy się z mniejszymi wpływami z podatków, nowymi zadaniami przekazanymi samorządom, a także społeczno-gospodarczymi konsekwencjami sytuacji epidemicznej, z której trudami wciąż się mierzymy.

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..