Media

Krzysztof Żuk komentuje wypowiedzi ministra finansów nt. samorządowych budżetów, Portalsamorządowy.pl, 17 września 2020 r.

Cofnij

18 września 2020

Tekst: ACK

Miasta Unii Metropolii Polskich zamknęły pierwsze półrocze 2020 r. deficytem wynoszącym 16 mln zł, i należy się spodziewać, że w drugim półroczu nastąpi dalszy przyrost tego deficytu. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, członek zarządu Unii Metropolii Polskich odpowiada Sebastianowi Skuzie, wiceministrowi finansów.

  • Komentarz Żuka dotyczy przedstawionych danych i użytych sformułowań w wywiadzie udzielonym przez wiceministra finansów, Sebastiana Skuzę, "Dziennikowi Gazecie Prawnej". 
  • Zdaniem prezydenta Lublina nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji poszczególnych jednostek i mogą kreować w społeczeństwie mylne opinie odnośnie kondycji finansowej samorządów.
  • W opinii samorządowca resort finansów koloryzuje sytuację budżetową samorządów.

Jak czytamy w przesłanej do redakcji informacji, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że miasta Unii Metropolii Polskich zamknęły budżety w I półroczu 2020 r. deficytem w wysokości ponad 16 mln zł. Z kolei potrzeby pożyczkowe samorządów realizowane są przede wszystkim w II półroczu roku budżetowego, co związane jest z cyklem realizacji zadań inwestycyjnych.

"Stąd też w II półroczu br. nastąpi znaczny przyrost deficytu budżetowego samorządów. Szacuje się, że w przypadku 12 największych miast Polski wyniesie on na koniec roku ok. 7,5 mld zł, a wszystkich samorządów ok. 26 mld zł. Nadwyżka operacyjna miast UMP w I półroczu wyniosła 1,7 mld zł przy zakładanej na koniec roku wysokości 1,4 mld zł" - pisze prezydent Żuk.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.portalsamorzadowy.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..