Ogólne

Minister Boni zapowiedział rewitalizację Komisji Wspólnej

Cofnij

5 grudnia 2011

Współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego po stronie rządowej jest minister właściwy do spraw administracji. 30 listopada 2011 r. po raz pierwszy wystąpił w tej roli Michał Boni. Otwierają posiedzenie powiedział m.in., że:

  • Jednym z celów nowo powstającego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jest budowanie spójności administracji publicznej, rządowej i samorządowej.
  • Konsultowanie nowych projektów legislacyjnych powinno być bardziej sprawne i rzetelne. Nie należy proponować rozwiązań, na realizację których nie ma środków.
  • Współpraca wojewody i marszałka powinna być o wiele lepsza. Będą oni cyklicznie organizować spotkania robocze z udziałem miast, gmin i powiatów.
  • Komisja Wspólna to nie tylko miejsce bieżących konsultacji. Pierwszy punkt posiedzenia należy poświęcić jakiemuś tematowi systemowemu.

Minister zaproponował następujące tematy systemowe:

  1. Programy rozwojowe i wykorzystanie środków unijnych.
  2. Przegląd działania ustroju samorządowego wprowadzonego w 1999 r.
  3. Finanse JST.
  4. Funkcjonowanie instytucji i usług rynku pracy.
  5. System edukacji.

Niezależnie od posiedzeń Komisji Wspólnej, nowy minister zamierza wkrótce spotkać się oddzielnie z reprezentowanymi w niej organizacjami.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..