Aktualności

Old is the new sexy! co Wesoła znaczy dla Krakowa

Cofnij

1 lipca 2022

Mieszkańcy chcieliby, aby Wesoła w Krakowie stała się areną wydarzeń artystycznych i działalności instytucji kultury, na której obszarze obecne byłyby też lokalny handel i gastronomia. Idąc tym torem, proponują m.in. wykorzystanie poszpitalnych budynków przez muzea, bibliotekę, domy kultury, ogólnodostępne pracownie artystyczne, restauracje i kawiarnie. Nie zapomniano też o zieleni.

Wesoła jest miejscem szczególnym. Ta położona w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego Starego Miasta dzielnica pełniła funkcje zdrowotne. Znajdował się tam kompleks szpitalny i niewiele więcej. Nie był więc to obszar chętnie odwiedzany przez mieszkańców, którzy udawali się tam przeważnie wtedy gdy musieli i ze względów zdrowotnych. To powodowało też, że nie był to teren, który w świadomości mieszkańców „dobrze się kojarzył”. Obecnie pojawiła się szansa na zmianę wizerunku dzielnicy. A wszystko to dzięki podjętej w 2019 r. przez władze Krakowa decyzji o zakupie liczącego 10 ha terenu od szpitala uniwersyteckiego. W ten sposób powstała szczególna sytuacja: miasto stało się bowiem głównym inwestorem na terenie, którego jednocześnie jest właścicielem. To otworzyło nowe możliwości przed dzielnicą.

W 2020 r. przeprowadzone zostały szerokie konsultacje z mieszkańcami miasta dotyczące nowego zagospodarowania tego terenu. W ich wyniku okazało się, że mieszkańcy chcieliby, aby obszar ten stal się kolejnym – po Starym Mieście i Kazimierzu miejscem spotkań. Terenem łączącym funkcje kulturalne, rekreacyjne i gastronomiczne i oczywiście zielonym.

Wypracowana w wyniku przeprowadzonych konsultacji koncepcja zagospodarowania Wesołej miasto postanowiło ulokować na tym obszarze bibliotekę, kampus dla krakowskich uczelni wyższych, a także siedziba Krakowskiego Biura Festiwalowego. Ma także nie zabraknąć terenów zielonych, które mają powstać na terenie należącym do Akademii Wychowania Fizycznego, który bezpośrednio przylegającym do rewitalizowanego obszaru. W ten sposób ma się zmienić wizerunek i funkcjonalność tej dzielnicy. Wesoła z miejsca odwiedzanego „przymusowo” i żyjącego do godziny 16:00 ma się stać terenem przyciągającym mieszkańców i żywym całą dobę. Na jej terenie znaleźć się maja także restauracje oraz specjalny obiekt przeznaczony do użytku mieszkańców: miejsce spotkań oraz takie, w którym będzie można skorzystać z podstawowych usług np. naładować laptop.

Rewitalizacja Wesołej ma też podkreślić metropolitalne aspiracje Krakowa. Umieszczenie na jej terenie kampusu, który ma być stworzony i wykorzystywany przez różne krakowskie uczelnie wyższe, ma przyciągnąć do miasta najlepszych studentów z kraju, Europy i świata. To bardzo ważne dla miasta z aspiracjami rozwojowymi, które chce być przyjazne dla nowoczesnego biznesu

W zorganizowanej przez Unię Metropolii Polskich debacie udział wzięli m.in. Agnieszka Staniszewska-Mól — dyrektora Biblioteki Kraków, która będzie miała siedzibę na Wesołej; dr Jan Pamuła, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Krakowa; Magdalena Doksa — dyrektorka krakowskiego KBF, które będzie miało siedzibę na Wesołej; Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,

Do pobrania


Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..