Z naszych miast

Szczecin: tak działa butelkomat!

Cofnij

8 kwietnia 2024

W Szczecinie można już korzystać z pięciu miejskich butelkomatów. Za oddanie plastikowych butelek przyznawane są punkty, które zamieniane są na nagrody, na przykład w postaci zniżek.

Automaty zwrotne do przyjmowania butelek z tworzyw sztucznych ustawione zostały w miejscach, w których naturalnie gromadzą się szczecinianie, przy okazji różnego rodzaju aktywności. Charakterystyczne zielone urządzenia znajdziemy:

- w pobliżu wejścia na kąpielisko Dąbie

- w pobliżu wejścia na Arkonkę

- przy hali Netto Arena

- przy wejściu na dworzec PKP (od ul. Owocowej)

- przy skateparku Majowe.

Jak działają butelkomaty?

Urządzenia są przeznaczone do zbiórki butelek PET o pojemności od 0,5 litra do 2,5 litra. Cała procedura zajmuje dosłownie chwilę.

- Do otworu wkładamy butelkę skierowaną kodem kreskowym do góry. Dzięki temu czytnik w urządzeniu rozpozna wielkość i rodzaj butelki, którą chcemy oddać. Przyjmowane są butelki z nakrętkami, ale jest też osobny, mniejszy otwór na same nakrętki - powiedziała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. 

Do urządzenia przypisana jest aplikacja lojalnościowa, w której zakładamy konto i możemy gromadzić punkty, wymienialne na nagrody. Aplikacja RecomApp jest dostępna w sklepach Apple Store i Google Play za darmo. Również na butelkomatach znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie nas wprost do sklepu.

- Po wrzuceniu butelki wystarczy, że zeskanujemy kod QR z aplikacji, a punkty zostaną podliczone i zapisane na naszym koncie. Uzbierane punkty można szybko i wygodnie wymienić na nagrody w zakładce oferty - dodała Paulina Łątka. 

Możemy też nie pobierać i nie korzystać z aplikacji. Wówczas po oddaniu butelki wystarczy nacisnąć przycisk – zakończ bez aplikacji.

Zbieramy punkty

Program lojalnościowy jest programem ogólnopolskim. Uzbierane w aplikacji punkty można wymieniać na wszystkie widoczne w aplikacji nagrody, niezależnie od lokalizacji. W każdym z miast przelicznik jest taki sam: 1 butelka (niezależnie od wielkości) = 1 punkt. Oprócz nagród ogólnodostępnych, w Szczecinie za 100 zebranych punktów otrzymamy:

- 10% rabatu przy zakupie biletu online na wydarzenia organizowane przez Dom Kultury Słowianin,

- 10% rabatu przy zakupie biletu online na wydarzenia organizowane przez Dom Kultury Krzemień,

- 10% rabatu przy zakupie biletu online na Kąpielisko Dąbie,

- 10% rabatu przy zakupie biletu online na Arkonkę.

Dodatkowo, w Szczecinie wprowadzona została akcja charytatywna. Zebrane w aplikacji punkty możemy przekazać tutejszemu Schronisku dla bezdomnych zwierząt. Każde 100 punktów, które przekażemy to kwota wsparcia w wysokości 10 zł. W tym przypadku punkty możemy przekazywać także pojedynczo, za każdym razem, gdy skorzystamy z butelkomatu, niezależnie od liczby posiadanych punktów.

- Program lojalnościowy może być w każdej chwili rozszerzony lub zmodyfikowany, a pula nagród dostępnych dla szczecinian zwiększona. Jednocześnie Miasto zaprasza do współpracy podmioty zainteresowane przyłączeniem się do programu - powiedziałą Paulina Łątka. 

Butelkomaty to zwycięski pomysł ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Całkowity koszt, który obejmował projekty i uzgodnienia, zakup, dostawę i montaż 5 urządzeń wraz z programem lojalnościowym oraz obsługą serwisową w ramach gwarancji przez okres 36 miesięcy to 890 tys. zł. Wykonawcą jest firma R3 Polska Sp. z o.o.

Źródło: szczecin.eu

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..