Z naszych miast

Wyremontowany gdański Żuraw otwiera się 30 kwietnia

Cofnij

12 kwietnia 2024

30 kwietnia nastąpi długo wyczekiwane otwarcie gdańskiego Żurawia, który jest jednym z symboli miasta. Po ponad trzyletniej przerwie spowodowanej remontem, modernizacją i pracami nad nową wystawą stałą zabytkowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego ponownie będzie witał odwiedzających. I zaskakiwał - XV-wieczny dźwig portowy przeszedł bowiem całkowitą metamorfozę!

 

Odrestaurowane i oczyszczone ceglane elewacje, dach pokryty w całości nową, ceramiczną dachówką, jaśniejszy, brązowy kolor drewnianej części Żurawia (wyciągu), czy wyraźnie kontrastujący z niemal czarną barwą sprzed remontu – to najważniejsze i najbardziej widoczne zmiany, które już od wtorku, 30 kwietnia, będą mogli podziwiać zwiedzający oddział Narodowego Muzeum Morskiego, znajdujący się przy samej Motławie.

Ale to nie wszystko, bo zewnętrznej renowacji Żurawia towarzyszył kompleksowy remont i modernizacja wnętrza. Wszystkie żelbetowe stropy i schody pochodzące z lat 60. XX wieku zostały zastąpione nowymi konstrukcjami spełniającymi współczesne normy techniczne. Zabytek przeszedł ponadto kompleksową wymianę instalacji - także teletechnicznych obejmujących m.in. systemy przeciwpożarowe, alarmowe i monitorujące. 

– Dzięki tej modernizacji Żuraw jest przystosowany do wymagań technicznych nowej wystawy stałej, o wiele bardziej innowacyjnej niż wcześniejsza ekspozycja – mówi zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego Szymon Kulas.

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..