Aktualności

Z marcowego posiedzenia Komisji Wspólnej

Cofnij

28 marca 2024

Zwołane na 27 marca posiedzenie zdominowały sprawy różne, a wśród nich przede wszystkim informacja NIK o wynikach dwóch kontroli dotyczących sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego i wpływu, jaki na tą sytuację miała polityka realizowana przez rząd Mateusza Morawieckiego. W punkcie tym omówione zostały również dwa wnioski zgłoszone przez Unię Metropolii Polskich. Pierwszy dotyczył ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Drugi faktur elektronicznych i problemów z wdrażaniem KSeF w JST. W trakcie posiedzenia przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska wręczono także podjęte z inicjatywy UMP, a poparte przez JST, organizacje samorządowe i branżowe stanowisko dotyczące ROP i systemu kaucyjnego.

Posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Współprzewodniczyli mu: ze strony rządowej Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz - ze strony samorządowej - prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Świadczenie 40+ zostanie zlikwidowane

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Macieja Duszczyka, który przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wśród proponowanych przez MSWiA zmian znalazły się m.in. likwidacja świadczenia 40 zł wypłacanego osobom prywatnym, które przyjmują u siebie obywateli Ukrainy. Jak wyjaśniał wiceminister Maciej Duszczyk, do resortu spływają sygnały o nadużyciach związanych z wypłatą tego świadczenia, a w ocenie Ministerstwa jedyną możliwością ich zlikwidowania jest rezygnacja z tej formy pomocy. - Oczywiście zostawiamy artykuł 12, czyli zbiorowe zakwaterowanie. Zostaje oczywiście przesłanka humanitarna, ale przenosimy ją na poziom wojewody. To wojewodowie będą odpowiadali za jej stosowanie. Było wiele problemów z interpretacją, z jej stosowaniem, na poziomie wojewodów jesteśmy w stanie powołać Zespół, który ujednolici rozstrzyganie na podstawie tej przesłanki humanitarnej - wyjaśniał wiceminister Maciej Duszczyk, który poinformował też, że projekt już wkrótce trafi również do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a zajmować się ma nim Zespół ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli.

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..