Ogólne

Zostaw auto w domu i korzystaj z roweru i miejskiej komunikacji


22 września 2021

22 września, jak co roku, w Polsce, Europie i na świecie obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Święto ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Do akcji włączają się także miasta Unii Metropolii Polskich zachęcając zmotoryzowanych mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu i korzystania z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami, trolejbusami, czy metrem.

Z okazji Dnia bez Samochodu z darmowej komunikacji mogą skorzystać mieszkańcy Szczecina i odwiedzający to miasto turyści. „W środę 22 września kasowniki we wszystkich tramwajach i autobusach będą nieczynne. I nie jest to związane z żadną awarią. Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, komunikacja miejska w Szczecinie jest darmowa.” – czytamy w komunikacie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Tego dnia także mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Kasowniki w stołecznych autobusach i tramwajach zostaną zablokowane, a bramki warszawskiego metra – otwarte. Z darmowej komunikacji miejskiej będzie mógł więc skorzystać każdy, bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego auta. Z darmowych przejazdów w tym dniu będą korzystać także pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) oraz Kolei Mazowieckich.

W obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczestniczy także Stolica Małopolski. W tym roku mieszkańcom Krakowa rozdawano sadzonki roślin, a posiadacze rowerów mogli – za darmo – sprawdzić ich stan techniczny w wybranych punktach miasta. Punktem kulminacyjnym wszystkich wydarzeń jest obchodzony co roku, 22 września, Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu mieszkańcy Krakowa, ale także turyści mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską.

Święto obchodzone jest także w Poznaniu. Miasto przypomina, że hasło tegorocznej, jubileuszowej, bo już 20 edycji tego wydarzenia brzmi „Korzystaj ze zrównoważonego transportu. Dbaj o zdrowie”. W tym roku mieszkańcy mogli robić zdjęcia autobusom wszystkich 9 przewoźników obsługujących miasto, a także uczestniczyć w grze miejskiej.

- Poznań od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – W tym roku zachęcamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych z tej okazji, ale przede wszystkim do realnego korzystania z różnych form przemieszczania. Tramwaj, autobus, pociąg lub rower nie od dziś stanowią bardzo dobrą alternatywę dla podróży samochodem.

Kulminacją poznańskich obchodów jest – podobnie jak i w innych miastach – Dzień Bez Samochodu. 22 września będzie można nie tylko jeździć miejską komunikacją bez biletu, ale także skorzystać z bezpłatnej, godzinnej jazdy miejskim rowerem. Jednocześnie władze poznania przypominają, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania warunkiem skorzystania z darmowych przejazdów ZTM będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Dzień Bez Samochodu obchodzone są w Lublinie już od 12 lat. - Tegoroczne lubelskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu realizowane są w ramach projektu „Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie” (MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Kiszyniowa poprzez wypracowanie dobrych praktyk w zakresie transportu miejskiego. Rolą Gminy Lublin jest przekazanie wiedzy i doświadczenia z zakresu zrównoważonego transportu miejskiego partnerom z Miasta Kiszyniów. Przedstawiciele Kiszyniowa będą uczestniczyć w lubelskich wydarzeniach osobiście, a w przyszłym roku zorganizują Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w swoim mieście przy aktywnej współpracy Gminy Lublin. – informują w specjalnym komunikacie władze miasta.

22 września, w ramach akcji „Do pracy inaczej niż autem” mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. - W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. – informuje Ratusz.

Dzień Bez Samochodu obchodzony jest także w Rzeszowie. „W związku z trwającym od 16 do 22 września 2021 r. Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu w dniu 22.09.2021 r. obchodzony będzie Dzień Bez Samochodu. W związku z powyższym zapraszamy wszystkich do korzystania tego dnia z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Rzeszowie.” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Zarówno Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców. Dzień bez Samochodu to wydarzenie wieńczące Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) trwający od 16 września. W tym roku w akcji udział bierze blisko 2200 miast.

 

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor