Aktualności

Chętniej czytamy? Stan czytelnictwa w Polsce największy od 10 lat

Cofnij

10 kwietnia 2024

Nie ukrywamy, że ostatni raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w naszym kraju bardzo nas ucieszył. Z publikacji wynika, że w 2023 r. 43 proc. badanych zadeklarowało lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy. Czy to dużo? Brakuje nam jeszcze do innych wiodących krajów, ale ważne jest fakt, że nastąpił wzrost o 9 punktów procentowych. Publikacja raportu oraz powrót do publicznej dyskusji na temat czytelnictwa w Polsce skłonił nas do przyjrzenia się działaniom UMP w zakresie poprawy poziomu czytelnictwa w Polsce: przez ostatnie lata chętnie angażowaliśmy się w kampanie z tym związane!

Wzrost jest szczególnie widoczny, jeśli weźmie się pod uwagę wyniki pomiarów wykonanych przez Bibliotekę Narodową w latach 2021 i 2022. Natomiast odsetek osób, które czytały siedem lub więcej książek w ciągu roku nie zmienił się znacząco i wynosi 8 proc.

Ojcowie chętnie korzystają z bibliotek

Co ciekawe zainteresowanie bibliotekami publicznymi również wzrosło. Dlaczego? „Wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku po­szerzył dostępność bibliotek dla osób aktywnych zawodowo, zwiększając tym samym ich genderową inkluzywność.” – czytamy w raporcie Biblioteki Narodowej. I miało to miejsce w grupie mężczyzn 25-39 lat (o 4,6 punktu procentowego), którzy potencjalnie wychowują małe dzieci. Tutaj warto przypomnieć o kampanii pod egidą Fundacji Powszechnego Czytania #TataTeżCzyta, w której braliśmy aktywny udział w zeszłym roku i nie wahamy się kontynuować tej aktywności  również w tym roku.

#CzytanieRządzi

A skoro mowa o kampaniach, to przypominamy wcześniejszą, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć i którą robiliśmy razem z FPC, czyli: #CzytanieRządzi. Kluczową rolę odegrały w niej osoby pełniące funkcję prezydentek/ów miast należących do Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Krótkie, momentami zaskakujące, nawet intymne historie o ich doświadczeniach z czytaniem mogą być inspirujące dla odbiorców. 

Do pobrania


Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..