Wzrost jest szczególnie widoczny, jeśli weźmie się pod uwagę wyniki pomiarów wykonanych przez Bibliotekę Narodową w latach 2021 i 2022. Natomiast odsetek osób, które czytały siedem lub więcej książek w ciągu roku nie zmienił się znacząco i wynosi 8 proc.
Ojcowie chętnie korzystają z bibliotek
Co ciekawe zainteresowanie bibliotekami publicznymi również wzrosło. Dlaczego? „Wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek dla osób aktywnych zawodowo, zwiększając tym samym ich genderową inkluzywność.” – czytamy w raporcie Biblioteki Narodowej. I miało to miejsce w grupie mężczyzn 25-39 lat (o 4,6 punktu procentowego), którzy potencjalnie wychowują małe dzieci. Tutaj warto przypomnieć o kampanii pod egidą Fundacji Powszechnego Czytania #TataTeżCzyta, w której braliśmy aktywny udział w zeszłym roku i nie wahamy się kontynuować tej aktywności również w tym roku.
#CzytanieRządzi
A skoro mowa o kampaniach, to przypominamy wcześniejszą, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć i którą robiliśmy razem z FPC, czyli: #CzytanieRządzi. Kluczową rolę odegrały w niej osoby pełniące funkcję prezydentek/ów miast należących do Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Krótkie, momentami zaskakujące, nawet intymne historie o ich doświadczeniach z czytaniem mogą być inspirujące dla odbiorców.