Media

Jacek Sutryk w elitarnym Globalnym Parlamencie Burmistrzów, Portalsamorządowy.pl, 17 września 2020 r.

Cofnij

18 września 2020

Globalny Parlament Burmistrzów (Global Parliament of Mayors) jest międzynarodowym stowarzyszeniem, którego członkami jest ponad 40 burmistrzów miast z całego świata. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk będzie w gronie pierwszym reprezentantem polskich samorządowców. Zdecydowali o tym miejscy radni podczas sesji w czwartek, 17 września.

- Wchodzimy do elitarnego grona miast - podkreśla Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Stowarzyszenie funkcjonuje od 2016 roku. Uczestniczą w nim m.in. burmistrzowie i prezydenci Amsterdamu, Atlanty, Berna, Kapsztadu, Mannheim i Palermo.

Inspiracją do jego powołania była książka Benjamina Barbera „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, w której amerykański filozof i socjolog przedstawiał tezę, że współcześnie to miasta są siłą napędową cywilizacji.

Jak pisał - ponad połowa ludności współczesnego świata mieszka w miastach, miasta generują ponad 85 proc. światowego PKB. Dlatego to władze miast powinny aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityk i strategii działania w odniesieniu do rozwiązywania globalnych problemów: zmiany klimatu, pandemii COVID-19, kryzysu migracyjnego, nierówności społecznych.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.portalsamorzadawy.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..