Aktualności

Jest nowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów

Cofnij

20 kwietnia 2022

Po trwającym kilka miesięcy milczeniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło stronie samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Dokument był wstępnie dyskutowany na Zespole ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 14 kwietnia br.

W trakcie posiedzenia strona samorządowa chciała przede wszystkim uzyskać informację, czy przedstawiony jej do zaopiniowania nowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów (wersja z 6 kwietnia 2022 r.).

- Otrzymaliśmy nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa – mówiła Dorota Bąbiak – Kowalska, radca prawny, zastępca dyrektora Biura Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. – Nadal czekamy jednak na informację jak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odniosło się do uwag zgłoszonych przez UMP do pierwotnej wersji projektu tej ustawy – wskazywała dodając, że Unia Metropolii Polskich (i cala strona samorządowa KWRiST) ustosunkuje się do nowej wersji projektu wówczas, gdy otrzyma jego ostateczną wersję, tzn. po zakończonych konsultacjach. – Nie będziemy opiniować projektu, który może się jeszcze diametralnie zmienić – mówiła Dorota Bąbiak – Kowalska.

W trakcie posiedzenia strona samorządowa KWRiST wskazała jednak na te zapisy nowego projektu ustawy, które już teraz wzbudzają jej zastrzeżenia. M.in. chodzi o definicję podmiotu publicznego i konsekwencje jej brzmienia zaproponowanego przez resort pracy.

- Moje pytanie jest takie: kto na gruncie ustawy o sygnalistach (biorąc pod uwagę definicję podmiotu publicznego oraz pozostałe przepisy projektu) będzie zobowiązany do wdrażania procedur wewnętrznych? – pytała Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich. - Czytając bowiem literalnie przepisy projektu takie procedury wewnętrzne będzie musiała opracować i jednostka samorządu terytorialnego i wszystkie jej jednostki organizacyjne. Projekt przewiduje co prawda możliwość scalenia pewnych kompetencji w tym zakresie, ale zaproponowane rozwiązania dotyczą jedynie samorządów poziomu gminnego, ale już nie powiatów i samorządów województw – mówiła Bernadeta Skóbel.

Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nie odnieśli się do tego merytorycznego pytania. Zapewnili natomiast, że wszystkie zgłoszone przez jednostki samorządu terytorialnego będą skrupulatnie analizowane. - Nie działamy pochopnie, dokładamy wszelkich starań, żeby nasze stanowisko było jak najbardziej właściwe i żeby implementować dyrektywę w sposób jak najbardziej dostosowany do polskiego porządku prawnego – zapewniał Marcin Stanecki, dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny i polityki Społecznej.

Z kolei Bożena Lenart, zastępca dyrektora Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewniła, że informacja o tym, w jaki sposób MRiPS ustosunkowało się do uwag UMP zgłoszonych do pierwszej wersji projektu zostaną przekazane niezwłocznie. – Mieliśmy wątpliwości, czy w związku z tym, że została przygotowana nowa wersja projektu przekazywać stronie samorządowej odniesienie się do uwag zgłoszonych do starej wersji projektu – wyjaśniała Lenart.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..