Z naszych miast

Koronawirus. Lubelska gospodarka w czasie pandemii


5 maja 2020

Lublin to jedno z najszybciej rozwijających się miast w naszym kraju. Dużym atutem gospodarki Lublina jest jej zróżnicowanie i oparcie na sektorach przemysłu i usług. Sektor przemysłowy to przede wszystkim przemysł spożywczy, medyczny, biotechnologiczny, motoryzacyjny i inżynierski. Te branże doskonale sobie radzą w obecnej sytuacji.

Lubelszczyzna, nazywana Spichlerzem Polski, to jeden z największych ośrodków przemysłu spożywczego w kraju. Region stanowi doskonałą bazę surowcową, głównie dla produkcji roślinnej i ekologicznej. Z naszego regionu na polskie stoły dociera aż 35% żywności. A żywność w czasach pandemii stanowi jedną z podstawowych potrzeb życiowych.

Branża medyczna i biotechnologiczna także dobrze poradziła sobie w obecnej sytuacji. Siłą napędową tych branż jest na pewno zaplecze akademickie, które realizuje projekty o dużym potencjale komercyjnym. Efekty prac lubelskich firm i naukowców w tym niezwykle trudnym czasie to m.in. uruchomienie specjalistycznego laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie czy wprowadzenie szybkich testów umożliwiający zdiagnozowanie zarażenia COVID-19 przez firmę BioMaxima, a także testy serologiczne pozwalające na wykrycie przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 wprowadzone przez firmę Cormay. Biomed-Lublin wraz z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 w Lublinie rozpoczęły współpracę w zakresie produkcji immunoglobuliny z osocza ludzkiego, pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARD-CoV-2. Śmiało można powiedzieć, że podczas pandemii lubelskie spółki z branży biotechnologicznej i medycznej stały się wizytówką lubelskiej gospodarki na arenie ogólnokrajowej i podawane są jako przykład firm wychodzących naprzeciw pojawiającym się wyznaniom.

Intensywny rozwój działalności w czasach pandemii przeżywa również sektor nowoczesnych usług w biznesie, który szybko i sprawnie dostosował się do zmieniającej się sytuacji. Po wprowadzeniu pracy zdalnej i wygaszeniu nierentownych procesów firmy przekierowały swoich pracowników do realizacji projektów rozwojowych i rokujących. Większość firm z sektora prowadzi bieżącą działalność a nawet pozyskuje nowe kontrakty i klientów. Nie planują redukcji zatrudnienia, a w niektórych spółkach są nawet otwarte rekrutacje.

Źródło: www.lublin.eu

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor